3 2 1 Poğaça Tarifi

3 2 1 poğaça tarifi, içindeki malzemelerin miktarı ile hatırlanan, son derce pratik, akılda kalıcı puf puf harika bir lezzettir. Içerisindeki malzemeler 3 2 1 oranında kullanılır. Mayalı olmadığı için mayalı poğaça tariflerine göre daha kolaydır. Çünkü biliyorsunuz işin içine maya girince onu dinlendirmek, ılık bir yerde mayalandırmak falan gerekiyor. Hele zaman kışsa, bir de eviniz çok sıcak değilse hamur mayalandırıcam diye köşe bucak yer aramak zorunda kalıyorsunuz. Evet, bu hamurumuzu mayalandırmıyoruz. Onun yeirne bol bol kabartma tozu kullanıyoruz. Bu poğaçayı en lezzetli haline getirmek için şekil verirken üstüne galeta unu gelecek şekilde kullanmak lazım. Şimdi tarif detaylarında ne yapmak lazım tam olarak anlatacağız. Geçelim tarife.

3 2 1 poğaça tarifi nasıl yapılır?

  1. Derin bir yoğurma kabına yoğurt, sıvıyağ, tuz ve kabartma tozunu koyup karıştırın.
  2. Hamura ekleyeceğiniz unu bir kenarda eleyin. Bunun yerine unu hamura eklerken de eleyebilirsiniz. Hamur yoğururken genelde tüm unu koymak yerine azar azar unu koyun. Burada da unu azar azar koyarak hamuru yoğurun. Yumuşak pürüzsüz bir kıvama geldiğinde hazır demektir.
  3. Galeta ununu bir tabağa dökün.
  4. Fırını ısıtın.
  5. Hamurdan parçalar alıp elinize düz yapın. Içine önce biraz domates püresi sürün sonra da minik minik dilimlenmiş peynirlerden koyun. Sonra bu parçaları yuvarlayın.
  6. En son hamuru galeta unu içinde de birazcık yuvarlayıp dibi yağlanmış fırın tepsisine dizin.
  7. Isterseniz bu noktada poğaçaların üzerine yumurta da sürebilirsiniz.
  8. Sonrasında önceden ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar pişirin.
  9. Ilık ılık servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir