3 6 9 Keki Tarifi

Kek tarifleri her ne kadar birbirine benzese de kendine has bazı farklı özellikleri ile öne çıkar. Bu kek tarifleri içerisinde kullandığımız malzemelerin ölçülerini hatırlamak çok zordur. Bunun için de hatırlaması kolay, bazı özel ölçüler ile kek tarifleri hazırlanmıştır. En kolay ve pratiği, 1 6 9 keki tarifi. Buna bu isim verilmiştir çünkü içindeki malzemeler bu sayılar kadardır. Diyelim ki en hızlısından harika kabaran, mozaik kek dediğimiz siyah beyaz bir kek yapmak istiyorsunuz. Tarif defterini aç, git tarifleri oku veya internette bul da bunları yap yerine hemen en hızlısından hatırladığınız şekilde bu kek tarifini hazırlıyorsunuz. Bu keki kek kalıbında pişirmek önemlidir. Bunun dışında bakalım daha önemli neler var.

3 6 9 keki nasıl yapılır?

  1. Ilk olarak şeker ile yumurtaları çırpın. Öyle bir çırpın ki ama, şeker krema haline gelsin yumurtanın sarıları da beyaza dönsün. Hatta biraz böyle uçuş uçuş olsun.
  2. Sonra üzerine sıvıyağı ekleyin. Isterseniz bu sıvı yağın bir kısmını margarinden yapıp kekinizi daha leziz yapabilirsiniz.
  3. Sıvı yağdan sonra vanilya ile kabartma tozunu ekleyin.
  4. Unu bir kenarda eleyin ve sonra kek hamuruna ekleyin. Unu ekledikten sonra spatula ile karıştırın mikseri işin içine sokmayın
  5. Sonra kek kalıbını güzelce yağlayın, bir iki çimdik unlayın da.
  6. Kek hamurunun yarısını kek kalıbına boşaltın. Sonra kalan yarısına kakaoyu ekleyip karıştırın.
  7. Kalan kek hamurunu da kalıba döküp kalıbı şöyle bir sallayın.
  8. 175 derecede önceden ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişirin.sonrasında fırında bekletin kalıptan çıkarın, dinlendirdikten sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir