acılı ezme tarifi

Acılı ezme tarifi

Acılı ezmenin tarifi yöresine göre farklılık gösterebilir. Genelde doğu anadolu yöresi tariflerinde ağırlıklı pul biber isot biber gibi oldukça acı baharatlar vardır. Ancak iç anadolu ve akdeniz taraflarında ezmemiz adı her ne kadar acılı ezme olsa da diğerleri kadar acı olmaz. Bu mezeyi hazırlarken hangi baharatları koyacağınız ya da ne kadar acı yapacağınız tamamen size bağlı. Eğer gerçekten çok acı yapmak isterseniz o zaman bu minik ama çılgın acı olan yeşil ve kırmızı biberlerden kullanabilirsiniz. Harika bir acılı ezme yapmanın püf noktası içine koyulan tüm malzemelerin minik minik doğranmasıdır. Kolay olsun zaman almasın diye doğrayıcıdan geçirmeye kalkmayın ama. O zaman tüm malzemeler neredeyse ezilmiş birbirine karışmış hale gelir. Malzemeleri doğrama yönetiminin önemine dikkat çektikten sonra gelelim yapılışına.

Hazırlanışı

  1. 3 adet domatesin kabuklarını soyarak başlayabilirsiniz. Domateslerin çok yumuşak ya da çok sert olmaması gerekir. Eğer çok yumuşak olursa ezilir gider ama sert olursa bu sefer de ezmenin içinde sert sert kalır. Onun için yumuşağa yakın olgunlaşmış domates tercih etmek gerek. Salça yapılan bu uzun domatesler ya da çanakkale domatesi bu meze için çok uygundur. Acılı ezme tarifinde kullanacağınız domatesin çekirdekli olmaması da diğer önemli nokta tabi.
  2. Domatesleri doğradıktan sonra soğanları da minik minik doğrayın.
  3. Maydanozları ince ince kıyın. Sonra bu maydanozları domates soğan ile karıştırın.
  4. Hepsini karıştırdıktan sonra 1 yemek kaşığı nar ekşisi ekleyin. Yalnız bu nar ekşisinin marketlerde satılan içi şeker dolu nar ekşisi soslarından olmaması gerekir. Ege bölgesinde pazarlarda ve her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz doğal nar ekşisini büyük şehirlerde yöresel marketlerde bulabilirsiniz.
  5. Nar ekşisini de koyduktan sonra sırası ile tuzu baharatları ve limon suyunu ekleyebilirsiniz. Bul biberi ne kadar acı olmasını istiyorsanız o kadar koyun.
  6. Zeytinyağını da ekledikten sonra acılı ezmemiz hazır. Kızarmış ekmek üzerine nefis olur! Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir