Açma Tarifi

Hızlı kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerinden açma daha çok pastanelerde yapılan ve satılan bir üründür. Bu tel tel açmaları evde yapmak da aslında çok kolaydır. Yalnız açma tarifini yaparken bazı püf noktalarını kaçırmamak gerekir. Maya kullandığınız tüm hamur işlerinde hamuru bekletmek gerektiğini unutmamak gerek. Yaz kız hiç fark etmez her daim mayayı ıslatmak için ılık su kullanmak da ayrı bir konu. Yaş ya da kuru maya fermantasyona girmek için sıcaklığa ihtiyaç duyar. Biz de ılık su ve ılık malzemeler kullanarak mayamıza fermantasyon ortamını sağlamış oluyoruz. Bu iki noktaya dikkat çektikten sonra gelelim yapılışına

Hazırlanışı

 1. Bir kapta birazcık su ile süt ve şekeri maya ile karıştırıp mayayı eriterek başlayın. Sonra 10-15 dakika mayanın biraz kabarmasını bekleyin.
 2. Maya biraz kabarınca tereyağını, tuzu, yoğurdu ve yumurtanın akını ekleyin. Yumurtanın sarısını fırına sürmeden önce üstlerine süreceğiz. Bu arada hamur için eklediğiniz tereyağının oda sıcaklığında bekletilmiş olması gerekiyor. Oda sıcaklığında bekleyen tereyağı zaten kolayca hamura karışır.
 3. Bu karışıma biraz biraz un ekleyerek karıştırmaya başlayın. Yumuşak bir hamur haline gelene kadar yoğurmaya devam edin. Kurabiye hamurlarını ne kadar çok yoğurursanız o kadar yumuşak ve ağızda dağılan bir kıvam alır. Poğaça açma gibi hamur işlerinin hamurunu ise çok fazla yoğurmamak gerek. Bu tarz hamurların içinde maya olduğu için çok fazla yoğurulduğunda iyi kabarmaz. Bunu da küçük bir not olarak belirtelim.
 4. Yoğurduğunuz hamur ele yapışmayacak hale geldiğinde üzerini kapatın ve mayalandırmaya bırakın.
 5. Hamur 1 buçuk saat civarında mayalandığında zaten baya bir kabarmış olacak. Sonra bu hamurdan minik bezeler alın. Bu hamur bezelerini yuvarlak olacak şekilde açın.
 6. Açtığınız bu hamurların içine biraz daha tereyağ sürün.
 7. Tereyağını sürdükten sonra bu hamurları rulo yapıp yuvarlayın ve iki ucunu birleştirin.
 8. Tüm hamuru bu şekilde hazırladıktan sonra dibi yağlanmış birazcık da un serpilmiş fırın tepsisine yerleştirin. Fırın tepsisine yerleştirdikten sonra bir yarım saat kadar daha mayalanması ve kabarması için ılık bir ortamda bekletin.
 9. Fırına hemen sürmeden önce ayırmış olduğunuz yumurta sarılarını çok az sıvı yağ ya da maden suyu ile karıştırıp açmaların üzerine sürün.
 10. Isterseniz susam ya da çörek otu ile süsleyebilirsiniz.
 11. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişirebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir