Acuka Tarifi

Acuka tarifi yöresel türk mutfağı kahvaltılıklarının baş tacıdır. Bir dönem yöresel kahvaltı mekanlarının ikramları ile yayınlaşan bu tarifi isterseniz meze olarak da yapabilirsiniz. Biz bunu yaparken domates salçasını kavurmuyoruz. Eğer ki siz salça kokusunu sevmiyorsanız kokusu gitsin diye salçaların ikisini de biraz kavurabilirsiniz. Kavrulmuş salça ile yapılan acuka tarifi hem daha uzun süre bozulmadan dolapta kalabilir. Her şeyimiz hazırsa gelelim yapılışına.

Acuka nasıl yapılır?

  1. Domates salçası ve biber salçasını bir kapta karıştın. Kabı mümkün olduğunca büyük olsun çünkü içine daha bir çok malzeme girecek.
  2. Isterseniz dediğimiz gibi bu salçaları direk kavurarak da başlayabilirsiniz. Zaten burdan sonra tarif ikisinde de aynı oluyor. Salçaları karıştırdıktan sonra içine iyice ezilmiş sarımsakları ekleyin.
  3. Yine iyice ezilmiş cevizler ile un ufak olacak şekilde ufalanmış ekmek içlerini ekleyin.
  4. Hepsini güzelce karıştırın üzerine zeytinyağını yavaş yavaş karıştıra karıştıra ekleyin. Zeytinyağının acuka karışımının her yerine eşit dağılması gerekiyor.
  5. Zeytinyağını iyice yedirdikten sonra sırası ile baharatları ekleyeme başlayabilirsiniz. Her baharatı ekledikten sonra acukayı iyice karıştırdığınızdan emin olun. Dilediğiniz tüm baharatları kullanabilirsiniz.
    Tüm baharatları da ekledikten sonra ekmeğin üzerine sürülebilecek şekilde macun kıvamına getirebildiyseniz acuka tarifi bitti bile! Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir