Adana Kebap Tarifi

Kebapçıların iki gözde kebabı vardır adana ve urfa. Bunu dürüm veya porsiyon şeklinde servis edebilirler. Kimse yoktur bu iki tattan en az birini sevmesin. Adana kebap genelde daha az acı seven veya acıyı hiç sevmeyenler için ideal bir tariftir. Diğer yandan acı severler için cayır cayır urfa kebap seçeneği vardır. Adana kebap tarifi sandığımızdan çok daha kolaydır ve evde rahatlıkla yapılabilir. Tek noktası, bu kebapları kömür ızgarasında yani mangalde pişirirseniz çok daha leziz olacaklardır. Ancak evlerde kömürde pişirmek biraz zor olduğu için fırında fansız programda kurutmadan da pişirebilrisinz. Eğer evde fırında pişireceksiniz fırın ızgarasında pişirmeli, öncesinde de ızgarayı mutlaka yağlamalısınız. Diğer pişirme püf noktaları ile detaylare bakalım şimdi.

Adana kebap nasıl yapılır?

  1. Soğanları minik minik doğrayın, isterseniz soğanları rendeleyebilirsiniz de burada.
  2. Sarımsakları ezin veya rendeleyin.
  3. Derin bir yoğurma kabına soğanlar ile sarımsakları koyun. Üzerine salçayı da ekledikten sonra kıymayı koyup yoğurun.
  4. Yoğurma sırasında diğer baharatlarını da ekleyin. Hepsini beraber iyice karıştırdıktan sonra kebap harcını buzdolabında iki üç saat kadar bekletin. Bu tarz etli harçları buzdolabında bekletmek hem etin baharatını içine almasını sağlıyor, hem de biraz kendini toparlamasını. Lahmacun gibi etli pide gibi tüm malzemeler bu şekilde kullanılmadan önce bir kaç saat buzdolabında bekletilir.
  5. Dinlenen harcı alın, şişlerin üzerine yuvarlak bir şekilde değil de hafif yassı bir şekilde geçirin. Elinizle sıkılaştırın. Sonra mümkünse kömürde yoksa fırında ızgarada pişirin. Öncesinde fırın ızgarasını kuyruk yağı ile yağlayabilirseniz kebaplarınız çok daha leziz olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir