Ağızda Dağılan Tereyağlı Un Kurabiyesi Tarifi

Pastanelerde satılan ağızda dağılan tereyağlı un kurabiyesi aslında evde yapımı oldukça basit bir kurabiyedir. Evde kendiniz yaptığınızda içine koruyucu olmayan, katkısız malzemeler koyarak leziz ve sağlıklı kurabiyeler yapabiliyorsunuz. Kurabiye hamurlarına kabartma tozu koysanız da koymasanız da olur. Çünkü kurabiye çok kabaran bir hamur işi olmadığı için sorun olmuyor. Ancak bazen çok sert ve tahta gibi olmaması için özellikle de havalı pişiren fırınları olanlar hamura kabartma tozu koyabilirler. Biz bugünkü ağızda dağılan tereyağlı un kurabiyesi tarifimizde doğal olarak tereyağı kullandık ama siz isterseniz margarin da kullanabilirsiniz. Bu kurabiyeyi kıyır kıyır yapan püf noktası nişastadır. O yüzden nişastayı tepeleme kaşıkla bol bol koyun.

Ağızda dağılan un kurabiyesi nasıl yapılır?

  1. Bir hamur yoğurma kabına pudra şekerini koyun. Çok tatlı sevmiyorsanız pudra şekerini yarım su bardağı da yapabilirsiniz ama öyle yaparsanız çok tatsız gelebilir.
  2. Şekeri, oda sıcaklığında beklemiş tereyağını ve sıvıyağı koyup iyice karıştırın. Bunlar bir miktar kremsi bir hamur olacaklar.
  3. Sonrasında üzerine vanilyasını, kabartma tozunu, nişastayı ve elenmiş unu ekleyin. Unu eklemeden önce tüm malzemelerin iyice karışmış olmasına özen gösterin.
  4. Unu eleyerek ve kısım kısım yani yoğura yoğura ekleyin.
  5. Hamur kulak memesi kıvamında ele yapışmayan bir hal almalıdır. Eğer almazsa duruma göre birazcık süt ve un eklemesi yapabilirsiniz.
  6. Hamur şekil verilebilir hale geldiğinde hamurdan küçük parçalar koparıp küçük yuvarlaklar yapın.
  7. Fırın tepsisine yanmaz yapışmaz kağıt serin ve kurabiyeleri tepsiye yerleştirin. Isterseniz kurabiyelerin üzerine parmağınızla bastırıp şekil verebilirsiniz.
  8. 170 derecede önceden ısıtılmış fırında yirmi dakika kadar pişirin.
  9. Üzerine pudra şekeri serptikten sonra hafif ılık servis yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir