Akıtma Tarifi

Akıtma tarifi yöresinden yöresine göre değişen, hem içindekiler hem de yeniş tarzı farklı olan bir yiyecektir. Karadeniz bölgesi tariflerine baktığımızda bu yiyeceğin mısır unu ile yapıldığını, kek gibi bir yiyecek olduğunu görürüz. Ayrıca bu yiyecek o bölgede ekmek niyetine hatta mısır ekmeği gibi tüketilen bir yiyecektir. Mısır unlu diğer tarifini de gelecek günlerde sizler ile paylaşacağız. Bugünkü akıtma tarifimiz ise anadoludan, herkesin bildiği kahvaltılık tarifi olan krep benzeri tariftir. Bu tarifi isterseniz vanilya ekleyerek ve kabartma tozu eklemeyerek de yapabilirsiniz. Kabartma tozu yerine karbonat koyarak değişik bir tat deneyebilirsiniz. Ayrıca akıtmanızın tatlı gibi olmasını isterseniz daha çok şeker, tuzlu gibi olmasını isterseniz daha çok tuz koyabilirsiniz. Içine krem peynir veye labne sürerek yapabileceğiniz bu harika lezzetin bakalım hazırlanışı nasılmış?

Akıtma nasıl yapılır?

  1. Öncelikle yumurtaları derin bir çırpma kabına kırın. Akıtma hamunu mikser kullanmadan çırpma teli ile karıştırabilirsiniz.
  2. Yumurtaları kırdıktan sonra üzerine suyunu, sütünü, zeytinyağını, ununu ve diğer tüm malzemeleri ekleyerek karışıtırın. Unun burada topaklanmamasına dikkat edin. Çırpma teli ile sürekli çırpın ki tüm topaklar dağılsın. Akıtma hamurunu tavaya döktüğünüzde eğer topaklar kalmış olursa pişince çok kötü olur. Akıtma yapmanın en önemli noktası yumurtasının iyice çırpılmış olması ile un topaklarının güzelce ezilmiş olmasıdır.
  3. Hamur hazır olduğunda akıtma tavasına çok az yağ koyun, tavayı ısıtın.
  4. Istediğiniz miktarda hamurdan tavaya koyup iki tarafını da güzelce kızartın.
  5. Sonra sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir