Arabaşı Tarifi

Arabaşı çorbası tarifi her yöreye göre küçük farklılıklar gösterse de temelde aynıdır. Kış aylarında daha çok tercih edilen çorba içindeki bol baharatlar sayesinde insanın içini ısıtır. Arabaşı çorbası, içinde hamur olduğu için çok doyurucudur bu yüzden sadece çorba olarak değil yemek olarak da kabul edilir. Harika bir arabaşı çorbası yapmak için içine ekleyeceğiniz hamurları kararında pişirmelisiniz. Hamurları çok pişirirseniz dağılır gider, az pişirirseniz de sert olur. tüyoları aldıysak geleli hazırlanışına..

Hazırlanışı

 1. Ilk olarak hamuru hazırlayın. 3 su bardağı suyu bir tencerede kaynatın.
 2. Aynı anda başka bir tencerede 2 bardak su ile 3 tatlı kaşığı unu karıştırın ve mikserle çırpın. Bu su ve un karışınca oldukça cıvık bir hamur oluşacak.
 3. Diğer bir tencerede suyu kaynatın. Su kaynamaya başlayınca tuz atabilirsiniz.
 4. Bu cıvık hamuru da yavaş yavaş kaynayan tuzlu suya dökün. Hamuru suya dökerken sürekli karıştırmanız gerekir yoksa hamur topak topak olur bütün emekleriniz boşa gider.
 5. Hamuru suya ekledikten sonra 15-20 dakika boyunca pişirin.
 6. Pişirdikten sonra bir tepsiye döküp soğumaya bırakın. Hamur soğurken diğer yandan çorbasını hazırlayabilirsiniz.
 7. Bütün tavuk ya da hindiyi düdüklü tencerede haşlayın. Normal tencere de olur ama o çok uzun sürer.
 8. Tavuk pişerken 3 kaşık unu teflon bir tavada kavurun. Bunu yaparken yağ koymayın.
 9. Hafif kavrulmuş unu soğuyunca pişen tavuğun suyunun bir kısmı ile karıştırıp ayran kıvamında bir sos haline getirin.
 10. Başka bir tencerede salçayı sıvı yağ ile kavurun. Salçayı kavururken acı seviyorsanız bol bol pul biber de koyabilirsiniz. Üzerine kalan tavuk suyunu ekleyin.
 11. Bir iki kez karıştırdıktan sonra unla yaptığınız tavuk sulu karışımı ekleyin. İsterseniz tuz ekleyip kaynamaya bırakın.
 12. Çorba kaynarken soğuyan tavuğu küçük küçük didin. Dittiğiniz tavukları kaynayan çorbanın içine atın. Zaten tavuk önceden piştiği için çorba kısa sürede hazır olacak.
 13. Önceden hazırladığınız tepside bekleyen hamur iyice soğumuşsa onu baklava dilimleri şeklinde kesin. Dilediğiniz büyüklükte kesebilirsiniz.
 14. Pişen çorbadan kaselere koyup içine karabiber pul biber gibi baharatlarla limon ekleyebilirsiniz.
 15. Hamur parçalarını isterseniz çorbanın içine atabilir isterseniz yanında ekmek gibi kaşıkla batırarak yiyebilirsiniz. Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir