Arnavut Ciğeri Tarifi

Arnavut ciğeri sıcak ya da soğuk olarak yenilebilen aslında meze olmasına rağmen yanında garnitürleri ile ana yemek olarak da tercih edilen harika bir lezzettir. Hemen hemen herkes tarafından çok sevilmesine rağmen arnavut ciğeri nasıl yapılır çok az kişi bilir. Yumuşacık yapmak için püf noktalarının neler olduğu da pek bilinmez. Örneğin arnavut ciğerinin yumuşacık olması için ciğerlerin taze olması pişirmeden önce de yıkanmamış olması gerekir. Genel olarak etlerin ve sakatatların pişirilmeden önce yıkanması pek doğru değildir. Bakalım bunun dışında neler varmış?

Hazırlanışı

  1. Taze ciğerleri aldıysanız ve bunları küp küp doğradıysanız başlayabiliriz. Ciğerleri kocaman doğrarsanız daha zor pişecek ve kızartacağımız için içine daha fazla yağ çekecektir. Bu yüzden en idealı küçüğe yakın küpler şeklinde doğramaktır.
  2. İlk önce bir kapta un ve karbonatı karıştırın.
  3. Doğranmış ve kanı iyice süzülmüş ciğerleri karbonatlı unla iyice karıştırın.
  4. Ciğerleri unladıktan sonra kızartma tenceresinde bir su bardağı sıvı yağda kızartın. Ciğerleri yağ kızmaya başladıktan sonra atın yoksa yağ kızana kadar ciğer daha çok yağ çeker. Bu tüm kızartmalar için geçerlidir. Kızartacağınız malzemeyi yağ kızmaya başladığında yağa atarsanız daha az yağ emer.
  5. Ciğerleri kızartmadan önce sevdiğiniz baharatları da ekleyebilirsiniz. Özellikle kimyon ve karabiber gibi baharatlar çok iyi olur.
  6. Ciğerleri kızardıkta yağdan alın ancak bu ciğerleri kapağı kapalı bir kaba almaya özen gösterin. Yoksa diğer kısmı kızarırken ciğerler sertleşebilir.
  7. Bu şekilde tüm ciğeri kızartın ve bir kaba alın.
  8. Aynı zamanda diğer bir yandan 2 adet patatesi küp küp doğrayın ve kızartın. Kızaran patatesleri havlu kağıt serilmiş bir tabağa alarak fazla yağını emdirin.
  9. Kızarmış arnavut ciğerini ve patatesleri birlikte servis edebilirsiniz. Yanına da sumaklı ve hafif limonlu soğan salatası harika olur! Bu arada, pul biber arnavut ciğerine en çok yakışan baharattır. Afiyet olsun

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir