Aşure Tarifi

Aşure yiyeceklerin en bereketlisi en sağlıklısı olarak kabul edilir. Aşure ayında herkesin yapıp birbiri ile paylaşması da eve bereket getireceği inancındandır. Bu yiyecek ilk olarak yemek olarak ortaya çıkmış olsa da zaman içerisinde içine şeker katılarak tatlı halini almıştır. Neredeyse tüm bakliyatların içine konulduğu bu muhteşem tatlıya bazı tariflerde bir bardak süt eklenir. Süt ve fazladan su tatlının rengini beyaza yaklaştırmak içindir. Biz bu tarifimizde süt kullanmadık. Ama isterseniz siz kullanabilirsiniz. Aşure nasıl yapılır kısmına geçmeden önce önemli bir noktaya dikkat çekelim ; içine koyacağınız tüm bakliyatları mutlaka bir gece önceden ıslatın her birinin farklı kaplarda olmasına özen gösterin. Çünkü her bakliyatın kendine has bir rengi kokusu var suda beklerken bunlar birbirine karışmasın. Bunları da not ettiysek gelelim yapımına..

Hazırlanışı

  1. Ilk iş buğdayı pişirmeye başlayın. Yaklaşık 10-15 bardak su ile buğdayı haşlarken üzerinde biriken köpükleri zaman zaman alın.
  2. Diğer yandan nohut ve fasulyeyi mümkünse düdüklü tencerede ayrı ayrı haşlayın. Hiç birinirin haşlama suyu diğerine karışmasın.
  3. Aşağı yukarı pişmiş olan buğdaya nohut ve fasülyeyi ekleyin. Buğday pişerken suyun çok büyük bir kısmını çekmiş olacağından kıvamı yoğun olacaktır.
  4. Bütün malzemeleri bir süre kaynattıktan sonra içine üzüm incir kuru kayısı ve fıstıkları ekleyin. Kuru kayısı ve incirleri bıçakla dörde bölüp eklemeye özen gösterin yoksa aşurenizin içinde kocaman kayısılar incirler yüzüyor olur.
  5. Tüm malzemeler bir süre kaynadıktan sonra şekeri ekleyin. Ne kadar tatlı olacağına tadına bakarak karar verebilirsiniz.
  6. Şekeri koyduktan sonra 10-15 dakika kaynatın ve ateşten alın.
  7. Aşureleri sıcakken kaselere boşaltmanız gerekiyor. Sonrasında katılaşacağı için soğuyunca boşaltmak zor olur.
  8. Buzdolabında bekletip soğuk olarak ya da ılık olarak servis yapabilirsiniz. Üzerine tarçın ve nar taneleri serptikten sonra afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir