Ayran Aşı Çorbası Tarifi

Ayran aşı çorbası, genel olarak soğuk tüketilen yaz aylarının en ferahlatıcı, en hafif ve sağlıklı çorba tarifidir. Bu çorbanın sıcak versiyonu kış aylarında hazırlanabilir ancak daha çok yazın tercih edilir. Yazın çorbaya bir sürü buz kalıbı ekleyerek leziz bir ayran gibi tüketebilirsiniz. Kış aylarında sıcak bir çorba canınız istediğinde de bu çorbayı yine yapabilirsiniz. Ancak sıcak olan versiyonu için çorbaya terbiye yapmanız gerekir. Ayrıca bu ayran aşı çorbası tarifi bizim kendi tarzımızda hazırladığımız bir tarif. Bu çorbayı neredeyse hiç bir şeyi pişirmeden, nohutlar hariç, hazırlıyoruz. Bu çorbayı hazırlamanın püf noktası ise, nohutları bir gece önceden ıslatmak. Nohutları önceden ıslatmazsanız sonra pişirmesi çok zor olur. Isterseniz bu çorbaya aşurelik buğday da ekleyebilirsiniz.

Ayran aşı çorbası nasıl yapılır?

  1. Bir gece önceden suya ıslattığınız nohutları süzün. Sonra yeni su koyarak kaynatın. Nohutların güzelce pişmesini sağlayın.
  2. Suya süzme yoğurdu karıştırın. Yoğurdun tamamen ezilmesini hiç topak kalmamasını sağlayın. Isterseniz bu işlemi çırpma teli ile yapabilirsiniz. Böylece çok daha kolay olacaktır.
  3. Haşlanmış nohutları ve eklemek istediğiniz diğer malzemeleri ayran karışımına ekleyin.
  4. Içine taze nane ve dilediğiniz baharatları ekleyip karıştırın.
  5. Buzdolabında saklayabileceğiniz çorbayı soğuk soğuk servis yapın.
  6. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir