Ayva Reçeli Tarifi

Ayva reçeli kıvamını tutturması zor olan bir o kadar da lezzetli bir reçeldir. Biz bu tarifimizde reçelin şekerini diğer tariflere göre daha az tuttuk ancak siz çok tatlı seviyorsanız değiştirebilirsiniz. Şekerin ölçüsünü bir buçuk kilo olacak şekilde de kullanabilirsiniz. Evde reçel yapmanın püf noktalarının en başında kaynatma süresi gelir. Eğer bir reçeli çok kaynatırsanız katı olur. Zaten reçel zaman içerisinde kavanozda dururken katılaşacaktır. O yüzden yeni yapılmış reçelin çok katı kıvamlı olmaması lazım. Eğer az kaynatırsanız bu sefer de çok sulu olur. Sulu reçelin içerisindeki meyveler zaman içerisinde daha çok su bırakabilir. Reçelinizin içindeki sular üzerine çıkar. Bu yüzden kaynatma süresini ayarlamak çok önemlidir. Ayrıca zaman içerisinde şekerlenmesini istemiyorsanız limon suyu ve limon tuzu kullanmak da bir diğer önemli konu. Malzemeler ve tüyolar hazırsa gelelim yapılışına.

Ayva reçeli nasıl yapılır?

  1. Pazardan aldığınız ekmek ayvalarını güzelce yıkayın. Ayvaları orta boy seçmeye çalışın. Büyük ayvalar diğerlerine göre daha kuru olabiliyor. küçüklerinden seçerseniz daha çok çekirdek elde etmiş olursunuz. ayva çekirdekleri tek başına yenildiklerinde de inanılmaz büyük bir sağlık kaynağıdır bilginiz olsun.
  2. Yıkadığınız ayvaların kabuklarını incecik soyun. Soyduktan sonra da doğrayın. Çok küçük doğramayın.
  3. Doğranmış ayvaları bir tencereye koyun. Ayvaların üzerine de suyu ekleyip pişirmeye başlayın.
  4. Ayvalar yumuşamaya başlayınca içine şekerini ve karafillerini ekleyin.
  5. Bu arada eğer ayva çekirdeklerini de eklerseniz reçeliniz çok daha tatlı bir renk alacaktır.
  6. Ayvaları ve şekeri şeker tamamen eriyene kadar zaman zaman karıştırarak pişirmeye devam edin.
  7. Kıvamı koyulaşmaya başlayana kadar kısık ateşte pişirdiğiniz reçelinize ocaktan hemen indirmeden önce limon suyu ya da limon tuzunu ekleyin. Reçele eklediğiniz limon suyu ya da tuzu ,reçelin zaman içerisinde şekerlenip katılaşmasını engelleyecektir.
  8. Reçel piştikten sonra soğumaya bırakın. Kapağını kapatıp bir gece dinlendireceğiniz reçeliniz ,gece boyunca fazla suyunu çekip sabaha kıvamı tam bir hale gelecektir.
  9. Eğer reçeliniz çok kırmızı olduysa merak etmeyin yavaş yavaş kendi rengini alacaktır.
  10. Kahvaltılarda manda kaymağı ile harika giden ayva reçeli hazır, afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir