Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva tek başına tüketildiğinde çok da tatlı olmayan, ağızda buruk garip bir tat bırakan çok özel bir kış meyvesidir. Kimileri bu meyvenin hastası iken kimileri çok farklı bulur ve sevmez. Ayvanın kendisini herkes sevmese de ayva tatlısına hayır diyen yoktur. Kış aylarının en gözde tatlı tariflerinden biri olan ayva tatlısı tarifini herkes kendi yönteminde yapar. Meyveler ile yapılan tatlılarda, reçellerde esas olan meyveyi şekere yatırıp onu tatlandırmaktır. Bal kabağı tatlısı da incir tatlısı da ceviz tatlısı da aşağı yukarı tüm tatlılar benzer yöntemler ile yapılır. Biz bu tarifimizde klasik ayva tatlısı pişirme yöntemini kullandık. Ancak en son bir yarım saat de fırında pişirerek tatlımızı karamelize ettik. Bu tatlının püf noktası da budur. Şimdi detaylarına bakalım.

Ayva tatlısı nasıl yapılır?

  1. Öncelikle ayvaları güzelce yıkayın. Sonra kabuklarını incecik soyun. Hemen tencereye atarsanız hiç limonlu suda falan bekletmenize gerek kalmaz.
  2. Ortadan ikiye kastiğiniz ayvaların çekirdeklerini alın bir yere koyun. Sonra bu ayvaları geniş bir tencereye hepsi zeminde tek sıra olacak şekilde dizin.
  3. Her bir ayvanın üzerine iki yemek kaşığı toz şeker gezdirin biraz bekletin. Ayvalar hafif su versin.
  4. Sonra beş su bardağı suyu üzerine ekleyin.
  5. Ayva çekirdekleri, tarçın ve karanfilleri de ekledikten sonra kısık ateşte yarım saat kadar pişirin. Ayvanın cinsine bağlı olarak geç pişebilir siz kontrol edin.
  6. Sonra bu ayvaları alın ve bir borcama dizin. Üzerine tencedeki şerbetini gezidirin. Sonra fırına verin. Yarım saat kadar daha fırında yüksek olmayan sıcaklıkta pişirin. Böylece karamelize hafif kızarmış ayvalarınız olur.
  7. Soğuduktan sonra da üzerine kaymak ve antep fıstığı ile servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir