Baharatlı Pratik Kurabiye Tarifi

Kurabiye denince akla genelde tatlı kurabiyeler gelir, halbuki tatlı kurabiyeler kadar da tuzlu kurabiye tarifleri vardır. Biz bugün sizler için baharatlı pratik kurabiye tarifi ve yapılışının püf noktalarını hazırladık. Bildiğiniz gibi pratik kurabiye tarifleri en basit hali ile yapılan, çok hızlı bir şekilde hazırlanan, hızlı hazırlanmasına rağmen de çok lezzetli olan kurabiyelerdir. Baharatlı kurabiye, tuzlu kurabiye çeşitleri arasında en sevilenidir desek yanlış olmaz. Bu kurabiyenin yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktası, malzemelerin oda sıcaklığında beklemiş olması. Oda sıcaklığında bekleyen tereyağı ve diğer yağlar, hamura karıştıklarında hamurun pişerken daha iyi kabarmasını sağlar. Malzemeleri oda sıcaklığında hazırladıysak gelelim şimdi yapılışına.

Pratik kurabiye nasıl yapılır?

  1. Hamur yoğurma kabını alın, içerisine oda sıcaklığında beklemiş yani yoğurulmaya hazır tereyağını koyun. Üzerine sıvı yağı ekleyin.
  2. Ardından toz şekeri, bir yumurtanın beyazını (çünkü sarısını üzerine sürmek için ayırıyoruz) ,sirkeyi ve baharatları koyun.
  3. Üzerine elenmiş unu ve kabartma tozunu ilave edin. Unu, yavaş yavaş yani hamuru karar kara ekleyin. Ele yapışmayan kulak memesi kıvamında bir hamur elde etmeye çalışın.
  4. Hamur hazır hale geldiğinde içinden avuç içi büyüklüğünde topaklar alın. Bunları yuvarlayın ya da isterseniz hafif basık bir hale getirebilirsiniz.
  5. Yanmaz yağlı kağıt serilmiş tepsiye bu kurabiye hamurlarını birazcık aralılklı olacak şekilde yerleştirin.
  6. Ardından üzerlerine yumurtanın sarısını sürün. Üzerine haşhaş, çörek otu ya da susamdan hangisini seviyorsanız onu serpebilirsiniz. Bu kurabiyeye en çok yakışan haşhaştır.
  7. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar pişirin.
  8. Piştiklerinde fırından alın, dinlendirin. Baharatlı pratik kurabiyelerinizi ılık ılık servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir