Barbunya nasıl yapılır?

Barbunya yemeği hem kış hem yaz aylarında rahatça bulabildiğimiz çok sağlıklı ve leziz bir zeytinyağlı türüdür. Yaz aylarında tazesini her yerde bulabilirken kış aylarında kurusunu da marketlerden bile alabiliyoruz. Eğer taze barbunyayı kurusundan daha çok seviyorsanız yazın tazesini bol bol alıp içlerini ayıklayıp derin dondurucuya atabilirsiniz. Bir yemeklik buzdolabı poşetlerinde saklayabileceğiniz taze barbunyaları pişirmek istediğiniz zaman direk buzluktan çıkarıp pişirebilirsiniz. Leziz barbunya pişirmenin püf noktası ise haşlamaktadır. Taze de olsa kurusu da olsa salçalı yemek kısmına gelmeden önce bir su haşlayıp o suyu atarsanız yemeğiniz çok daha lezzetli olur. Kuru barbunyayı diğer tüm baklagiller gibi bir gece önceden ıslatmak gerektiğini de unutmayın. Bakalım diğer detaylar nelermiş?

Hazırlanışı

 1. Taze barbunya kullanıyorsanız onları düdüklü tencerede bir 10 dakika kaynatıp suyunu atın. Kurusunu kullanıyorsanız bir gece önceden ıslatıp sonra haşlayın.
 2. Düdüklü tencereye zeytinyağını koyun. Soğanları ve sarımsakları minik minik doğrayıp zeytinyağı içine atın.
 3. Soğanlar hafif pembeleşmeye başlayınca salçayı koyun ve kavurun. Salçayı çok fazla kavurmayın çünkü daha patatesler gelecek.
 4. Patatesleri ve havuçları minik minik doğrayın. Sonra salçaya ekleyin ve biraz kavurun. Bu sebzeler aslında su eklenince pişecek biz önceden kavuruyoruz ki daha lezzetli olsun.
 5. Sebzelerin ardından haşlanmış barbunyaları ekleyip karıştırın.
 6. Domatesleri de ekledikten sonra tüm malzemeleri biraz kavurun.
 7. Barbunyayı koyduktan sonra kavururken şekeri de ekleyebilirsiniz. Toz şeker bu tarz yemeklere şekerli tadı vermekten ziyade lezzet katar.
 8. Malzemeler kavrulduysa biraz üzerine 2 su bardağı sıcak suyu ekleyebilirsiniz. Su sıcak olmazsa barbunyalar suyu çekerken sertleşir. O yüzden sıcak su koymak gerek. Hatta hemen hemen tüm yemeklere sıcak su koymak gerekir.
 9. Suyu da koyduktan sonra tuzu ve baharatlarını ekleyip kapağını kapatabilirsiniz.
 10. Eğer düdüklü tencerede pişiriyorsanız 10 dakika kadar kısa bir sürede pişebilir. Siz yine de tadına bakar olmamışsa yeniden pişirebilirsiniz.
 11. Yanında yoğurt ve tatlı soğan ile mükemmel barbunya yemeğiniz hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir