Basit Yemek Tarifleri, Taze Sebzeli Çoban Salatası Tarifi

Basit yemek tarifleri denince akla ilk olarak zeytinyağlı yemek tabakları gelir. Aslında basit denince daha basit olanları düşünülmelidir. Mesela salatalar! Salatalar her ne kadar yemeğin yanında garnitür gibi düşünülse de günümüz modern dünyasında ana yemek olarak yerini almaya başlamıştır. Kroton ekmekler dediğimiz ekmek türlerinin eklendiğinde gayet  bir yemek halini alabilen bu salataları zamanına daha doğrusu mevsimine göre farklı malzemeler ile hazırlayabilirsiniz. Biz bu taze sebzeli çoban salatası tarifini yaz mevsimi taze sebzeleri ile hazırladık. Kış aylarında domates, biber veya salatalıkları taze bulamayacağınız için siz de o zaman kış sebzelerini kullanarak tarifler hazırlayabilirsiniz. Harika bir çoban salatası hazırlamanın püf noktası ise sebzelerin taze olması ve çok küçük doğranmamasıdır. Çoban salatasının özelliği sebzelerin minik minik değil de orta büyüklükte doğranmasıdır.

Çoban salatası nasıl yapılır?

  1. Tüm sebzeleri güzelce yıkayın. Hatta bu sebzelerin hepsini salata yapmadan bir süre önce biraz soğuk suda bekletebilirisiniz. Suya bir miktar sirke koyarsanız sebzelerin üzerinde herhangi bir bakteri varsa hepsini öldürür. Aynı zamanda kimsayal ilaçlar konusunda da sirke çok iyi bir temizleyicidir.
  2. Sebzelerin hepsini bir miktar suda bekletip sonrasında yıkadıktan sonra doğramaya başlayabiliriz.
  3. Domatesleri ortadan ikiye kesin,  biberleri ortadan ikiye kesip içlerindeki tohumları çıkarın ve doğrayın.
  4. Salatalıkları küp küp doğrayın.
  5. Taze soğanları temizleyip onları da minik minik doğrayın.
  6. Tüm malzemeleri büyük bir salata kasesine koyun.
  7. Zeytinyağını minik bir bardağa koyun içine sevdiğiniz tüm baharatları ekleyin. Balzamik sirkeyi de bu anda ekleyebilirsiniz.
  8. Hazırladığınız sosu salatanın üzerine gezdirin ve salatayı karıştırın. Kroton ekmekler ile servis yapabileceğiniz salatanız hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir