Basit Yemek Tarifleri, Tereyağlı Pirinç Pilavı

Türk damak tadının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan, üzerine tavuk veya et eklenerek dünyanın en sevilen tatlarından biri olan tereyağlı pirinç pilavı tarifi ile karşınızdayız. Pirinç pilavı tarifi deyip geçmemek lazım, püf noktalarını bilmedikten sonra bu tarifi hazırlamanın da hiç kolay olmadığını söyleyelim. Bu arada eskiden anneler oğullarına kız almadan gelin adayının pilav pişirmesini istermiş. Çünkü güzel pilav yapan biri her türlü yemeği zaten en güzel şekilde yapar diye düşünülürmüş. Durum bu ki, basit yemek tarifleri içerisinde yer alan bu pilav tarifi aslında önemli püf noktaları olan bir yemekmiş. Bakalım hem yapılışı hem de püf noktaları nelermiş?

Tereyağlı Pilav nasıl yapılır?

  1. Pirinci, pilav yapmadan önce soğuk suya ıslatır bir saat kadar bekletirseniz pirinçler şişmiş olur pişerken daha az su çeker. Bu da onu daha parlak yapar. Özellikle büyük pilavlık pirinçleri pilav yapmadan önce ıslatmakta fayda var. Pirinçleri ıslatın sonra süzün.
  2. Tereyağını pilav tenceresine atın. Mutlaka yayvan pilav tenceresi kullanın. Tereyağı eridikten sonra üzerine arpa şehriyeleri ekleyin.
  3. Arpa şehriyeleri kavurun ama dikkat edin yanmasın. Bir miktar kavrulduktan sonra üzerine suda bekletilmiş, yıkanmış süzülmüş pirinçleri ekleyin ve karıştırmaya başlayın.
  4. Pirinçleri bir miktar kavurun ama rengi değişmesin. Pirinçleri kavururken içine bir adet kesme şeker atın. Bu şeker hem tat hem görüntü açısından faydalı olacaktır.
  5. Sonrasında üzerine sıcak tavuk suyunu ekleyin. isterseniz  normal su kullanıp pilavın içine tavuk bulyon da atabilirsiniz.
  6. Pilavı kısık ateşte kapağını açmadan pişirin. Piştikten sonra demlenmesini bekleyip öyle servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir