Bazlama Tarifi

Bazlama, anadolunun en eski ekmek tariflerinden bir tanesidir. Modern zamanın fırınları kendi içerisinde çeşitlenen onlarca farklı ekmek tarifi çıkarmış olsa da bazlamanın tadı hiç birinde yoktur. Annelerin bir araya gelip zaman zaman yaptığı bu ekmeklerin en güzel ve doğal pişirilme yolu tabiki taş fırındır. Eskiden köylerdeki tüm evlerin bahçesinde olan bu fırınlarda onlarca ekmek bir anda pişebilirdi. Ekşi maya kullanarak yapılan bu ekmekler, özellikle soğuk havalarda çok uzun süre bozulmadan kalabilmektedir. Leziz ve sağlıklı ekmeklerin yapımında kullanılan ekşi mayaları aynı şekilde isterseniz bazlama hamurunuzda da kullabilirsiniz. Bazlama yapmanın püf noktası maya kullanmaktır. Ekşi maya veya yaş maya kullarak hazırlayabileceğiniz bazlamalarınızı taş fırında veya tavada en kötü durumda fırında pişirebilirsiniz. Tüm malzemeler hazırsa başlayalım hamuru yoğurmaya.

Bazlama nasıl yapılır?

  1. Yaş mayayı kullanacağınız güne kadar mutlaka buzdolabında muhafaza edin. Kullanacağınız gün buzluktan çıkarıp ılıtın. Ilımadan hamurda kullanmaya kalkarsanız hamur kabarmaz.
  2. Ilıyan hamur mayasını ılık süt ile karıştırın. Mayayı içinde tamamen eritin.
  3. Maya eridikten sonra üzerine un ekleyerek karıştırmaya başlayın.
  4. Unu ekledikçe yoğurun içine suyunu ve tuzunu da ekledikten sonra hamuru yoğurmaya devam edin. Hamurun katılığına göre unu azaltabilir veya artırabilirsiniz. Biraz kıvamlı bir hamur elde etmeniz gerekecektir.
  5. Hamur hazır hale geldiğinde üzerini kapatıp yarım saat kadar mayalanması için ılık bir yere koyun.
  6. Yarım saat veya kırk dakika sonra hamur mayalanmış yumuşacık bir hale gelmiştir. Bu hamurdan parçalar kopararak bezeler yapın. Bu bezeleri ister elinizle isterseniz de oklava ile açın. Bir el büyüklüğünde bazlamalar elde edin.
  7. Sonra bunları isterseniz taş fırında isterseniz normal fırında pişirin. Sıcak sıcak yiyin afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir