Beze Tarifi

Tüm çocukların tadına bayıldığı beze, bir çok bölgede ballı baba ya da şam balı gibi isimler ile anılır. Yapımı oldukça kolay olan bu muhteşem lezzeti evde yapmanın sırrı ise doğru malzemeleri kullanmak ve yapımına dikkat etmektir. Beze, temelde yumurta akından hazırlanan bir tatlıdır. Yumurta aklarının sarılarından dikkatlice ayrılmış olması ve çırpmadan önce de su ile temas etmemiş olması gerekmektedir. Su ile temas eden yumurta akı, çok iyi kabarmaz. Bu da tatlılarınızın uygun kıvama gelmesini engeller. Ayrıca evde beze yaparken dilerseniz pudra şekeri yerine toz şeker de kullanabilirsiniz. Pastanelerde genelde toz şeker kullanılır. Biz bu tarifimizde pudra şekeri tercih ettik çünkü pudra şekeri toz şekere göre daha kolay erimektedir. Hızlı eridiğinde yumurtanın beyazını da daha kolay kabartır. En önemli püf noktalarından bahsettikten sonra hemen gelelim yapımına.

Beze nasıl yapılır?

 1. Derin bir kaba yumurtaların beyazlarını alın. Sarıları ile karışmamış olmasına ve içine koyduğunuz çırpma kabının ıslak olmamasına özen gösterin.
 2. Ayırdığınız yumurta sarılarını, hamur işlerinin üzerine sürmek için kullanabileceğiniz gibi direk omlet yapabilirsiniz de.
 3. Yumurtanın beyazları üzerine bir fiske tuz atıp çırpmaya başlayabilirsiniz. Ilk başta yavaş devirde çırpmaya başlayın.
 4. Hafif kabarmaya başladıktan sonra pudra şekerini yavaş yavaş ilave edin. Şekeri koyduktan sonra mikserde en hızlı devirde 20-25 dakika aralıksız çırpın.
 5. Karışımın tamamen katı bir hale gelmesi gerekiyor. Mikserin çırpma uçlarından düşmeyecek katılıkta bir hal aldığında yeterince çırpmışsınız demektir.
 6. Beze hamuru hazır olduğunda krema torbasına koyun. Dilediğiniz şekilde çıkarabilirsiniz.
 7. Bezeleri, dibine yağlı kağıt serilmiş tepsiye biraz aralıklı olarak dizin.
 8. 100 derecede önceden ısıtılmış fırında yavaş yavaş ancak uzun süre olacak şekilde pişirin. Bezelerin pişmesi yaklaşık bir buçuk saat sürebilir.
 9. Bezeler piştikten sonra fırından çıkarın ve birazcık dinlendirin.
 10. Soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz.
 11. Dilerseniz yapımı sırasında içine farklı gıda boyaları katarak renkli bezeler de hazırlayabilirsiniz.
 12. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir