Biber Turşusu Tarifi

Yaz aylarının sonu demek kışa hazırlık demek. Sebzelerin en taze olduğu zamanlarda alınır özenle temizlenir bazıları konserve yapılır, bazıları turşu, bazıları da paketlenip derin donduruculara atılıp kışa hazır olur. En eski zamanlardan beri teknolojiye ihityaç duymadan hazırlanan tadından da asla ödün vermeyen kış yiyeceği ise turşulardır. Neden hep kışın turşu yenir de yazın hiç yenmez diye düşünürseniz, çünkü yazın tazesi varken neden turşusu yensin diye bir cevap verilebilir. En taze köy biberlerini, lahanaları veya taze fasulyelerin tazesini kış aylarında bulmak imkansızdır. Eğer bulabiliyorsanız onlar kesin hormonludur yemeyin. Her şeyi, özellikle meyve ve sebzeleri zamanında yemek lazım. Yaz bitmeden hazırlık yapanlara en güzel biber turşusu tarifini hazırladık. Hem kolay, hem pratik bu tarifle istediğiniz kadar turşu yapabilir güneş görmeyen serin bir yerde saklayarak aylarca tüketebilirsiniz. Hazır turşu suları veya hazırlama malzemeleri de vardır ancak ne varsa doğalda var dedik ve biz her şeyi kendimiz yaptık. Turşu, zaman içerisinde üzeri beyaz beyaz olan bir yiyecektir. Merak etmeyin bu sorun değil yıkayıp ya da beyaz kısmını alıp tüketmeye devam edebilirsiniz.

Biber turşusu nasıl yapılır?

Taze köy biberlerini ilk iş yıkayın. Sonra bunların uzun saplarını kısaltın ve biberleri uç kısımlarından kesin yani minik çentikler atın. Isterseniz minik delikler de açabilirsiniz.

Temiz bir cam kavanoz ya da turşu kabının içerisine nohutları atın. Üzerine hazırlamış olduğunuz biberleri koyun.

Biberlerin arasına maydanozları yerleştirin.

Ayrı bir kapta kaya tuzu ve suyu karıştırın. Tuzun tamamen erimesini sağlayın. Üzerine de sirkeyi ekleyin.

Bu su karışımını turşu kavanozuna dökün. Biberlerin üzerine gezdirin ve hepsinin iyice ıslanmasını sağlayın.

En son kavanozu güzelce kapatın ve güneş görmeyen serin bir yere koyun. Ağzını açmadan bir hafta on gün bekleyin. Hazır olduğunda yiyebilirsiniz. Ayrıca kapağını açtıktan sonra mutlaka buzdolabında saklayın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir