Boyoz Tarifi

Tüm ege bölgesinin en sevilen lezzetlerinden biri olan boyoz, İzmir şehri ile özdeşleşmiştir. Bir zamanlar izmir dışında neredeyse hiç bir yerde bulunmayan bu leziz hamur işi günümüzde hemen hemen her yerde aşağı yukarı izmir lezzetinde bulunabilmektedir. Çok yağlı olduğu için aşırı güzel olan bu hamur işini illa pastanelerden alacaksınız diye bir kaide yok. Isterseniz bunu kendi evinizde de rahatlıkla yapabilirsiniz. En güzel ve en detaylı yiyeceklerin bile evde yapılabildiğini unutmayın. Harika bir izmir boyozu tarifi yapmak için bol yağ kullanmayı unutmayın. Hamurun dinlendirme sürelerine dikkat edin. Hamur dinlendiği süre içerisinde yağını çeker ve kıvamına gelir. Ayrıca mermer tezgah üzerinde açacağınız boyozların katlarını da olabildiğince ince açmaya özen gösterin. Tüm malzemeleri hazır edin ve başlayalım.

Boyoz nasıl yapılır?

  1. Öncelikle unu eleyin. Derin bir yoğurma kabı içerisine direk eleyebilirsiniz ya da elediğiniz unu içerisine alın.
  2. Unun üzerine tuzu ve şekeri ekleyin. Sonrasında yavaş yavaş su ekleyerek hamur haline getirin. Suyu çok az az ekleyin yoksa bir anda cıvık bir şey olur
  3. Hamur ele yapışmaz birazcık sert bir kıvama gelinceye kadar yoğurun. Bu kıvama geldiğinde yoğurma kabının üzerini kapatıp oda sıcaklığında hamuru dinlendirmeye alın. Yirmi dakika kadar beklemesi uygun olur.
  4. Sonrasında hamurdan bezeler alın. Bu bezelerin etrafını birbirine yapışmaması için unlayarak bir kabın içerisine koyun. Sonra bu hamurları yine bir 20 dakika bekletin.
  5. Sonrasında sırası ile bezelerin her birini merdane ile açın. Ayçiçek yağı ile bütün hamurları iyice yağlayın.
  6. Tüm bezeleri açtıktan sonra bütün açılan hamurları üst üste koyun. Sonrasında bu hamurları da tek parça olarak açabildiğiniz kadar ince açın.
  7. Sonra bu ince hamuru rulo haline getirip yeniden bir yirmi dakika daha bekletin.
  8. Hamur yeterince bekledikten sonra bu rulodan dört parkmak genişliğinde parçalar kesin. Sonra bu parçaların orta kısımlarından bastırarak şekil verebilirsiniz.
  9. Fırın tepsisine yanmaz kağıt yerleştirin sonrasında 200 derecede önceden ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar pişirin. Boyozlar piştikten sonra sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir