Boza nasıl yapılır?

Uzun kış gecelerinin en sevilen geleneksel içeceğidir boza. Soğuk gecelerde sokakta bozaa sesleri arkasından camlara fırladığımız zamanlar azalıyor. Ne eskisi kadar bozacı kaldı ne de boza içen. Fermantasyon sonucu oluşan bu içecek bir çok içeceğe göre çok daha da sağlıklı olarak hayatımızda kalmaya devam ediyor. Özellikle çocuklar için çok sağlıklı olan bozanın evde yapımı da çok kolay. Tabi her şeyde olduğu gibi bunda da bir kaç püf noktası var. Boza yaparken, mayalanma işleminin ışık almayan kuru bir yerde yapılması gerekiyor. Eğer hali hazırda elinizde boza mayası yani bir miktar boza varsa sıkıntı yok ama kendiniz hazırlayacak iseniz burada dikkatli olmak lazım. Ayrıca bozayı ayrı hazırlayıp şekerini suyunu sonradan eklediğimiz için bunların da ayarlanmasına dikkat etmek gerekiyor. Bakalım boza hazırlamanın diğer aşamaları neler?

Boza Tarifi

 1. Pirinçleri ve bulgurları güzelce yıkayın. Pirincin nişastalı suyu gitsin.
 2. Sonra ikisini birlikte bir tencerede iyice yumuşayana kadar kaynatın.
 3. Bakliyatlar kaynadıktan sonra süzün ve blenderdan geçirin.
 4. Daha sonra ince bir süzgeçten geçirin ve süzgeçte kalan posasını atın.
 5. Eğer elinizde boza varsa hiç mayalandırma işlemi yapmadan pirinçlere ekleyebilirsiniz. Mayanız yoksa kendiniz yapmanız gerekecek.
 6. Mayasını hazırlamak için, ayrı bir kapta maya,ılık süt ve şekeri karıştırın. Şeker ve maya tamamen erisin.
 7. Süzdüğünüz pirinçli karışım tamamen soğuduğunda içine mayayı ekleyin.
 8. Bunun üzerine tencerenin kapağını kapatın ve mayalanmaya bırakın. Mayalanma işleminin güneş görmeyen kuru bir yerde yapılması gerekir. 24 saat boyunca boza mayalanırken ara ara tencerenin kapağını açıp havalandırabilirsiniz.
 9. Bozanız mayalandığında tadına bakarak yeterince şeker ilave edebilirsiniz.
 10. Suyunu da kendi istediğiniz ölçüde azar azar ekleyebilirsiniz. Eğer kıvamlı seviyorsanız az koyabilir duru seviyorsanız daha çok koyabilirsiniz.
 11. Eklenen şeker boza içinde eriyecektir. Aynı yerde kalmaması için biraz karıştırabilirsiniz.
 12. Sonrasında buzdolabında tam kıvamına gelmesi için bekletip servis yapabilirsiniz. Buzdolabında beklerken kıvamının daha da koyulaşacağını unutmayın. Ona göre öncesinde biraz fazla su koyabilirsiniz isterseniz.
 13. Üzerine tarçın ve leblebi tozu ile harika olan bozanız hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir