brokoli çorbası tarifi

Brokoli Çorbası Tarifi

Brokoli çorbası besin değeri açısından en yüksek sebze çorbalarından biridir. Aynı zamanda diyet yapan hanımların da bol bol tüketmesi gereken çorbalardandır. Brokoli çok düşük kaloriye sahipken çok yüksek vitamin ve minerallere sahiptir. Biz bu brokoli çorbası tarifimizde çorbamızı  un ve tereyağı ile kıvamlı hale getirdik. Eğer siz ben bunu tamamen diyet yemeği olarak yapacağım derseniz hiç kıvam vermeyebilirsiniz. Ya da un ve tereyağına göre kalorisi daha düşük olduğu için patates ve havuç haşlayıp blenderdan geçirerek kullanabilirsiniz. Iki türlü de yapabileceğiniz çorbanın hazırlanışına bakalım.

Brokoli çorbası nasıl yapılır?

  1. Ilk olarak brokolileri güzelce yıkayın. Uzun sapları varsa onları kesebilirsiniz bize asıl olarak başları lazım. Tüm sebzelerde olduğu gibi brokolide de sapları tamamen kesmemek lazım çünkü o kısmında da bol bol vitamin var.
  2. Brokolileri temizledikten sonra bir tencerede kaynamakta olan suya atın ve haşlayın. Brokolileri eğer tamamen ezilmiş olarak kullanmak istiyorsanız çok haşlayın.
  3. Sebzeler iyice haşlandıktan sonra tencerede birazcık su kalacak şekilde süzün. Ardından blender ile bu sebzeleri ezip püre haline getirin.
  4. Diğer bir tencerede tereyağını eritip unu kavurun. Unun kokusu gitmeye başlayınca yavaş yavaş sütü ekleyin. Sütü eklerken hep karıştırın ki un topak topak olmasın.
  5. Sütü de ekledikten sonra hafif kremamsı bir kıvama gelecek. Bunun üzerine blenderla ezdiğiniz brokolileri ekleyin. Biraz da tuz isterseniz dilediğiniz baharatları da ekleyebilirsiniz. Hepsinin üstüne bir iki bardak su koyup 5-10 dakika kaynatın.
  6. Brokoli çorbasını istediğiniz yoğunluk kıvamına gelene kadar kaynatabilirsiniz. Sebzeleri su eklemeden önce blenderdan geçirip püre gibi yaptığınız için su içine dağılır. Ama siz biraz daha yoğun kıvamda bir çorba istiyorsanız çok kaynatabilirsiniz. Ya da birazcık daha un kavurup hafif sütle karıştırıp çorbanıza ekleyebilirsiniz.
  7. Yağda kavrulmuş minik ekmek parçaları ile servis edebileceğiniz brokoli çorbanız hazır! Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir