Browni Tarifi

Browni tarifleri genelde çikolatalı ıslak kek ile karıştırılır. Bu iki kekin arasında hem içerdikleri malzeme açısından hem de sosları açısından farklılıklar vardır. Bu kek tarifinde kek piştikten sonra üzerine herhangi bir sos dökmüyoruz. Tabi siz isterseniz çikolata eritip üzerine dökebilir ya da hazır soslardan hazırlayarak dökebilirsiniz. En leziz browni yapmanın püf noktası ise keki hazırlarken kullandığınız yağ ve yağ miktarı. Bu tarz keklerin biraz ağır olmasının yanında aşırı lezzetli olmasının asıl sebebi içinde kullanılan katı yağlardır. Biz bu tarifimizde tereyağı kullandık ancak siz isterseniz margarin de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bir kısmını katı yağ bir kısmını sıvı yağ olarak da ayarlayabilirsiniz. Seçim size kalmış. Ancak unutmayın ki katı yağları erittikten sonra kek hamuruna ekleyeceksiniz. Bu erişimiş yağların da hamur içindeki yumurtaları pişirmemesi için çok sıcak olmaması gerekiyor. Bunları unutmadan bakalım başka neler var?

Hazırlanışı

  1. Şekeri ve sütü derin bir çırpma kabında çırpmaya başlayın. Bu ikisinin tamamen pürüzsüz bir kıvama gelmesi lazım. Ayrıca yumurtaların sarılarının beyaza dönmüş olması ve köpük köpük olmuş yani köpürmüş olması gerekiyor.
  2. Şekeri çırparken bir yandan da yağını eritebilirsiniz. Yağın eridikten sonra içine parmak batırdığınızda yanmayacak kadar ılık olması gerekiyor. O yüzden ertitin ve bir kenarda ılımaya bırakın. Ancak unutmayın çok bekletirseniz donar bu sefer de kekin içinde parça parça olur.
  3. Çırpılmış süt ve şekerin üzerine eritilmiş ve ıtırılmış yağı ekleyip karıştırın.
  4. Kek hamuruna süt kakao portakal kabuğu ve vanilyayı sırası ile ekleyip karıştırın. Bunu mikserin yavaş hızında çırpabilirsiniz de.
  5. Unu ayrı bir kaseye eleyin. Üzerine de kabartma tozunu ekleyin.
  6. Un ile kabartma tozunu kek hamuruna nazikçe karıştırın. Burada unu elemekteki amacımız çırparken kabaran yumurtaların un ile söndürülmemesi. O yüzden unu kattıktan sonra mikser ile değil de eliniz ile karıştırabilirsiniz.
  7. Eritilmiş tereyağından bir kısmı ile kak kalıbı ya da tepsisini (hangisini kullanmayı tercih ederseniz) yağlayabilirsiniz. Kekin piştikten sonra tepsiden kolayca çıkması için tepsiye birazcık da un serpebilirsiniz.
  8. 170 derecede önceden ısıtılmış fırına sürdüğünüz keki yarım saat kadar pişirin. Fırınınızın performansına bağlı olarak bu süre 20 dakika gibi de olablir. O yüzden ilk yirmi dakikadan sonra keki pişerken mutlaka kontrol edin.
  9. Kek piştikten sonra üzerine hindistan cevizi serperek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir