Cezerye Tarifi

Bazı yiyecekler vardır hazırlaması imkansız gibi görünen. Muazzam bir tatları ve muazzam bir kıvamları vardır. Biz bu yiyecekleri gördüğümüz zaman onların dışarıda yapılabileceğine imkan vermeyiz. Cezerye de tam olarak bu tatlardan bir tanesidir. Aslında ev yapımı cezerye tarifi bir çok yiyeceğe göre oldukça kolay bir tariftir. Içinde 40 farklı baharatın olduğu söylenen efsanevi tarifi yapamasak da biz de oldukça karışık, oldukça zengin baharat çeşidi ile harika bir tarif hazırlayabiliriz. Bugün, evinde cezerye yapmak isteyenler için kolay, pratik ve ekonomik bir tarif hazırladık. Bu baharatların hepsini sıradan bir baharatçıdan kolaylıkla bulabilirsiniz. Sevdiğiniz damak tadını yakalamak için isterseniz baharat miktarlarında değişiklik yapabilirsiniz. Bu harika tadın bakalım yapılışı nasılmış?

Cezerye nasıl yapılır?

  1. 6 adet havucu soyun, yıkayın. Sonrasında kocaman parçalar halinde sıcak suyun içine atıp haşlayın. Havuçlar yumuşacık olunca sudan alın. Sonra blenderdan geçirerek iyice pürüzsüz bir hale getirin.
  2. Havuç püresini bir tencereye alın. Üzerine toz şekeri ekledikten sonra bu ikini pişirmeye başlayın. Bu karışımı pişirirken ocağın altı kısık olsun, karıştırmak için de tahta kaşık kullanın.
  3. Pişirmeye başladıktan sonra içine balını ve tüm baharatları ekleyip karıştırın. Biraz daha pişirmeye devam edin.
  4. Nişastayı çok az su ile seyreltin. Sonra pişmekte olan cezerye karışımına yavaş yavaş ekleyin.
  5. Bu karışım tamamen suyunu çekene kadar karıştıra karıştıra pişirin.
  6. Ocaktan almadan önce kabukları soyulmuş antep fıstıkları ekleyip karıştırın.
  7. Kare bir tepsiye bir miktar hindistan cevizi dökün, her yerine.
  8. Sonra cezerye karışımını üzerine döküp düzeltin. Sonra halan hindistan cevizini de üzerine serpin.
  9. Buzdolabında iyice sertleşene kadar bekletin. Sonra dilimleyerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir