Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ köfte tarifleri etli ve etsiz olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Bu tarifin orijinali aslında et ile yapılanıdır etsiz olanı sonradan ortaya çıkmıştır. Etsiz çiğ köftenin ortaya çıkmasının sebebi köftenin içindeki etin beklediğinde hemen bozulabiliyor olmasıdır. Özellikle hazır satılan köftelerdeki etlerin kolayca bozulabildiği ve bunun dışardan gözle görülemediği anlaşıldı. Bozulan et insan sağlığı için çok büyük tehlike oluşturur. Bunun üzerine de içinde et olmayan sadece bulgur ve baharatlar ile hazırlanan çiğ köfte tarifi oluşturuldu. Bugün bizim hazırladığımız tarifte de et bulunmuyor. Harika bir çiğ köfte yapmanın püf noktası ise fazla su kullanmamak. Köfteyi yoğurduğunuz sürece bulgurun baharatlar ile pişiyor ve yumuşuyor olması lazım. Tabi bu yoğurma oldukça uzun zaman alan bir yoğurma olacak. Eğer ki siz bulgur hemen yumuşasın yorulmayalım deyip su eklerseniz köfteniz sulu sulu olur. Az yoğurur su katmazsanız da bulgurlar diri diri kalır. O yüzden su katmadan uzun süre yoğurmak en doğrusudur. Bunların dışında bakalım daha neler var?

Çiğ köfte nasıl yapılır?

  1. En başta soğanı ve sarımsakları rendenin en küçük kısmı ile rendeleyin. Öyle ki sarımsakların ve soğanların suyu çıkacaktır. Bu su da bize lazım olacak.
  2. Geniş bir yoğurma kabına bulgurları dökün. Tüm baharatları ve salçayı bulgura ekleyin. Sonra bunu yoğurmaya başlayın. Unutmayın uzun bir süre yoğuracaksınız. Eğer çok yorulursanız birazcık su katarak yumuşatabilirsiniz.
  3. Bir süre yoğurduktan sonra bulgurların üzerine rendelenmiş soğan ve sarımsakları ekleyin.
  4. Bunun üzerine rendelenmiş domatesleri de rendeleyerek ilave edin.
  5. Hepsini karıştırdıktan sonra sıvı yağı da ekleyip yoğurmaya devam edin. Limon dahil kalan tüm malzemeleri ekleyin.
  6. Çiğ köfte hamuru artık elinize yapışmayacak ve şekil verilecek duruma gelene kadar yoğurun.
  7. Hamur şekil verilebilir hale geldiğinde tek tek sıkımlar halinde hazırlayın.
  8. Limon ve bol nar ekşisi ile servis yapabileceğiniz köftenin yanında ince ince doğranmış turp ve ayran harika gider. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir