Ciğer Kavurma Tarifi

Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden ciğer kavurma tarifi, yöresel bazı özelliklere gösterse de genelde her yerde benzer şekilde yapılır. Yaprak ciğer ya da arnavut ciğeri dışında tüm kavurmalar aynı malzemelerle ve aynı yöntemle yapılır. Harika bir ciğer kavurma yapmanın püf noktaları ise ciğeri hazırlamaktan geçer. Eğer kavurma yapmak için iyice temizlenmiş ve küçük küçük doğranmış ciğer almadıysanız işe ciğeri temizleyerek başlayabilirsiniz. Bu arada, tüm et ürünlerinin lezzetli olması için kesim yapıldıktan sonra en az bir gün dinlendirilmiş olması gerekir. Ayrıca burada dana ciğeri yerine kuzu ciğeri de kullanabilirsiniz. Ciğerleri yıkamadan direk pişirmeniz gerekir. Su değen ciğer sertleşir ve ne yaparsanız yapın asla pamuk gibi yumuşacık olmaz. Bu önemli bilgilerle birlikte gelelim ciğer kavurmanın yapılışına.

Ciğer kavurma nasıl yapılır?

  1. Ciğerler temizleyip doğrayın. Yıkanmadan kanı süzülsün diye kevgirde bekletin. herhangi bir süzgeçte de bekletebilirsiniz.
  2. Ciğerlerin suyu süzülürken patatesleri soyup küp küp doğrayın. Sonrasında patatesleri altın rengine gelene kadar kızgın yağda kızartın.
  3. Derin bir tavaya tereyağını koyun. Üzerine ince ince doğranmış soğanları koyup kavurun. Sonrasında biberleri de aynı şekilde kavurup altını kapatın.
  4. Ciğerleri unlamak için, temiz bir poşetin içine tüm unu koyun içine de doğranmış ciğerleri atın. Sonra bu poşeti sallayarak ciğerlerinin tamamen unla kaplanmasını sağlayın.
  5. Soğanların olduğu tavaya ciğerleri atın. Soğanlar kenarda ayrılmış durumda bekliyor. Kalan yağın tamamını üzerine ekleyip kızartmaya başlayın.
  6. Ciğerler tamamen kızardığında baharatlarını ekleyin ve ocaktan alın.
  7. Süzüp servis tabağına koyun, yanına hazırlamış olduğunuz sebze ve patatesleri koyun.
  8. Sıcak sıcak servis yapın afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir