Çılbır Tarifi

Çılbır bizim kültürümüzde inanılmaz sevilen, en lüks restoranlarda bile bir şeyler eklenerek servis edilen harika bir tattır. Çılbır tarifi kahvaltı için ayarlanabildiği gibi ana yemek menüsü içerisine de dahil edilebilir. Aslında iki tarz çılbır tarifi var desek yanlış olmaz. Birincisi basit çılbır hatta yalancı çılbır. Bunda yumurtayı normal sahanda yumurta gibi yapıp yoğurdun içine atıyoruz. Ancak şu anda paylaştığımız tarif gerçek çılbır tarifidir. Burada yumurtaları poşe yumurta olarak pişiriyoruz. Doğru ve lezzetli bir çılbır yapmanın püf noktası ise yumurtaları dağıtmadan, bozmadan ve sarısını katılaştırmadan poşe olarak pişirmek. Yumurtalarımız ve yoğurdumuz hazır mı? Çılbırı yapmaya başlıyoruz.

Çılbır nasıl yapılır?

Yumurtaları bir kaba kırın. Yalnız burda sarısının patlamasına çok dikkat edin. Yoksa birazsan suya atacağınız için suyun içine dağılır gider. Eğer sarısı patlarsa yeni bir yumurta kırmanız gerekecek onu sonra sahanda pişirirsiniz.

Ben sos tenceresi ya da cezveye suyu koyun. Kaynamaya başlayınca içine sirke atın. Sirke yumurtaların bozulmadan pişmesini sağlar.

Kaynayan suyun altını kısın ve içine yumurtaları çok kibarca koyun. Yumurtalar bozulmasın.

Sonra yaklaşık 5 dakika kadar yumurtaları pişirin. Beyazı tamamen pişmiş olmalı sarısının ise biraz cıvık olması gerekir bunu unutmayın.

Yumurta hazır olduğunda sudan alın.

Bir kase yoğurdu çırpın. Süzme değil normal yoğurt kullanın.

Sonrasında yumurtaları yoğurdun üzerine koyun. Sonra bunu kızarmış ve tereyağı sürülmüş ekmeklerle servis edebilirsiniz afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir