Çinekop Nasıl Pişirilir?

Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olmasına rağmen balık tüketiminin bu kadar düşük olması çok üzüntü verici. Biz de bu yüzden tariflerimizde sık sık farklı balık tarifleri paylaşmaya çalışıyoruz. Sevdiğimiz ve pişirmekten keyifli aldığımız balıklardan bir tanesi de çinekoptur. Çinekop en sevilen orta büyüklükteki balıklardan bir tanesidir. Peki çinekop nasıl pişirilir? Çinekop orta büyüklükte bir balık olduğu için iyice temizlendikten sonra kafası ile birlikte pişirilir. Ton balığı, somon balığı gibi büyük balıklar dışındaki tüm balıklar parçalanmadan kafası ile birlikte pişirilir. Çinekop balığını pişirmenin en güzel yolu buğulamaktır, buğulama yapamayanlar için ise ızgara en iyi pişirme yöntemidir. Fırın çinekop tarifi uygulaması ne kolay tariflerden bir tanesidir. Mazlemeleri hazırlayıp hemen başlayalım.

Çinekop nasıl pişirilir?

  1. Balıkları temizlenmiş olarak aldıktan sonra yıkamanıza gerek yok, zaten çok yüksek sıcaklıkta pişecek temizlenmiş halde aldığınız kapta bekletin.
  2. Havuçları soyup yıkayın ve rendeleyin.
  3. Arpacık soğanları soyun, yıkayın ve ortadan ikiye bölün.
  4. Sarımsakları soyun ve ince ince kıyın.
  5. Bir fırın tepsisine yanmaz yapışmaz kağıt koyun, üzerine balıkları yerleştirin. Balıkların arasına tuz serpin. Üzerine sarımsakları koyun. Kenarlarına da havuçları serpiştirin..
  6. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişirin, sonra sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir