Cup Kek Tarifi

Cup kek tarifi, evde ölçüsünü tutturmaktan korktuğumuz, bizim mutfağımıza sonradan giren ama diğer bir çok tatlı kek tarifi gibi bayıldığımız tariflerden bir tanesidir. Biz bugün bu cup kek tarifini hazırlarken kremasını,  üzerine ne koyacağınız konusunda sizi özgür bırakmak için sade bir tarif olmasına özen gösterdik. Sade cup kekleri yaptıktan sonra isterseniz siz üzerine dilediğiniz kremayı sürebilirsiniz. Aynı şekilde dilediğiniz kremayı kekin içine dolgu da yapabilirsiniz. Cup kek, ingilizcedeki cup fincan bardak anlamına gelen kelimeden türetilmiştir. Aslında lokmalık kek gibi bir anlamı vardır. Bizim evlerimizde yaptığımız lokmalık fincan keklerine benzer ancak bu fırında pişirilir. Ayrıca bu kek ona göre biraz daha puf puf bir kek tarifidir. Harika bir cup kek hazırlamanın en önemli noktası ise, yumurta ile şekeri çok çok çırpıp kabartmaktır. Malzemeler oda sıcaklığında beklemiş hazır, hemen başlıyoruz.

Cup kek nasıl yapılır?

  1. Toz şekeri derin bir çırpma kabına alın. Üzerine yumurtaları kırın. Sonra bu ikisini mikserin en yüksek devri ile uzunca bir süre çırpın. Yumurtanın sarıları beyaza dönsün ve krema haline gelsin. Şeker tamamen erisin.
  2. Bir paket vanilyayı, süt ve sıvı yağı ekleyip karıştırın. Bu karıştırma işlemini mikserle yapabilirsiniz tekrar.
  3. Unu eleyerek kek hamuruna ekleyin. Sonra ortasını açıp içine kabartma tozunu koyun. Burada kabartma tozunun üzerine bir kaç damla limon suyu ilave edebilirsiniz.
  4. Unu ekledikten sonra hamuru kaşık yardımı ile karıştırın ki hamur sönmesin.
  5. Cup kek kalıplarını yağlayın veya cup kek kağıtlarının yerleştirin.
  6. Sonra her bir kalıba kabarma mesafesi bırakacak şekilde kek hamurunu dökün.
  7. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 20 dakika kadar pişirin. Piştikten sonra kekleri fırında biraz dinlendirin.
  8. Çıkardıktan sonra üzerine krema ilave ederek servis yapabilirsini. Afiyet olsun.

1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir