Cupcake Tarifi

Cupcake tarifleri içine koyduğunuz malzemeye göre değişir. Bademlisinden çikolatalısına sadesine renkli şeker hamurları ile yapılan süslü süslü türlerine kadar çok fazla tarifi vardır. Bu bugün burada kakaolu olan en basit ve pratik cupcake tarifini yaptık. Daha sonrasında içinde farklı malzemeler bulunan çeşitli tarifleri de yapacağız. Peki pastanelerde gördüğümüzde gözlerimizi alamadığımız bu göz alıcı kapkekleri evde yapmanın püf noktaları nelerdir? Kapkekler yapımı basit ama dikkat edilmesi gereken bir kektir. Minik kaplara döküldüğü için fırında ne kadar kabarırsa kabarsın çıkardığınız anda kolaylıkla sınabilir. Bu yüzden yumurtası ve şekerini ayrı ayrı olarak çok iyi çırpmak gerekir. Ayrıca piştiği gibi hemen fırında çıkarmak yerine fırının kapağını açıp fırını kapatıp kekleri biraz içerde dinlendirmek sınmalarını engeleyecektir. Bu bilgiler ışığında bakalım diğer hazırlanış detayları nasılmış?

Hazırlanışı

  1. Tabiki ilk olarak yumurtayı ve şekerini çırpmak lazım. Bu arada kekler için size başka bir tüyo daha verelim. Kek ve pasta hamurlarında kullanacağınız yumurtaların önceden buzdolabından çıkarılmış olması kekin daha iyi kabarmasını sağlayacaktır. Oda sıcaklığında beklemiş yumurtaların sarısını şekerin yarısı ile beyazını şekerin diğer yarısı ile çok çok iyi bir şekilde çırpın.
  2. Çırpılmış sarı kısmına un dışındaki tüm malzemeleri ekleyin. Karıştırın. Sonrasında yumurtanın beyazını da ekleyip karıştırın. Yumurtanın çırpılan beyazının kaskatı olması gerekiyor böylece kekleriniz çok iyi kabarır.
  3. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra elenmiş unu ya da unu ekleyerek kek hamuruna yavaş yavaş ekleyin ve karıştırın.
  4. Cupcake hamurunun sıvıya yakın olacağını unutmayın. Piştikten sonraki yumuşaklığı veren hamurun ve kıvamıdır.
  5. Hazırladığınız hamuru dibi hafif yağlanmış ve çok az unlanmış cupcake kaplarına dökebilirsiniz.
  6. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 15-20 dakika pişirin. Kakaolu oldukları için renklerinden anlamak çok zor kürdan batırarak kontrol edebilirsiniz.
  7. Kekler piştikten sonra fırını kapatın ve kapağını açıp kekleri bir süre fırının içinde bekletin. Kekleri kalıbından çıkarmak isterseniz kekler terlediği için çok daha kolay çıkacaktır.
  8. Üzerine de hazır kremalardan içine sadece süt ekleyerek hazırlayabildiklerinizden kullanabilirsiniz.
  9. Biz bu tarifimizde kakaolu ve basit olanı yaptık. Siz bu tarifi kakaosuz ve farklı malzemeler ile de yapabilirsiniz. Temelde yapısı aynı.
  10. Üzerini hindistan cevizi ya da pasta süsleri ile süslediğiniz kekleriniz hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir