Değişik Çorba Tarifleri, Havuç Çorbası Tarifi

Kış ayları soğuk zamanları demek çorba zamanları demek. Nerede olursak olalım şöyle sıcacık bir çorba hem içimizi ısıtır hem de karnımızı doyurmamıza yardımı olur. Birbirinden leziz değişik çorba tarifleri ile her gün farklı bir çorba yapabilir hem kendinizi hem sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Bugünkü değişik çorba tarifimiz anadoludan geliyor. Anadolunun hemen hemen her yerinde yetişen tombul havuçlar ile yapabileceğiniz mükemmel havuç çorbası tarifi! Isterseniz içine yemek kreması ekleyerek daha farklı bir kıvam elde edebileceğiniz bu çorba içerisine kıvamlı olmasını isterseniz patates de ekleyebilirsiniz. Biz tarifimizde patates kullanmadık ancak bir adet haşlanmış patates çorbanın tadını fazla etkilemez. Zerdeçal gibi hafif ve sağlıklı baharatlar ekleyerek mükemmel bir hale getirebileceğiniz çorbanın bakalım tarifine.

Havuç çorbası nasıl yapılır?

  1. Çorba tenceresine tereyağını koyun. Sıvıyağı da üzerine ekleyin.
  2. Yağlar eriyip hafif kızınca üzerine yemeklik doğranmış soğanları ekleyin. Sonra soğanları karıştıra karıştıra pembeleştirin.
  3. Sarımsağı da ekleyip kavurun.
  4. Bu arada havuçları yukayın ve soyun. Sonra çok küçük olmayacak şekilde küp küp doğrayın. Doğradığınız havuçları da tencereye atın ve kavurmaya başlayın.
  5. Tüm sebzeler bir miktar kavrulduktan sonra içine pirinçleri atıp üzerine suyunu ekleyin.
  6. Tuzunu ve baharatlarını ekledikten sonra çorbayı kaynatmaya başlayın.
  7. Çorba içindeki tüm malzemeler iyice pişinceye kadar kaynatın. Sonrasında tüm malzemeleri blenderdan geçirin.
  8. Çorba sıcakken içine veya üzerine yemek kreması ekleyerek servis yapabilirsiniz.
  9. Kış aylarının en güzel çorbalarından biri olan bu havuç çorbasına birazcık kıyılmış maydanoz harika olur, unutmayın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir