Değişik Kek Tarifleri, Mısır Unlu Kek Tarifi

Kek tarifleri içerisinde aklımızı başımızdan alacak onlarca lezzet bulabiliriz. Rengi ile kendine hayran bırakan keklerin dışında tadı ayrı güzel görüntüsü ayrı güzel kokusu ayrı güzel meyveli kekleri de unutmamak lazım. Değişik kek tarifleri içerisinde en sevilen tariflerden biri olan mısır unlu kek tarifi, sadece karadeniz bölgesinde değil tüm ülkemizde en sevilen tariflerden bir tanesidir. Yenilikçi gibi görünmesine rağmen, dünyanın en eski ekmek tariflerinden biri olan mısır unu ekmeği tarifine çok benzer. Aromasız yapmak isterseniz meyve kabuğu rendelerini tariften çıkarabilirsiniz. Eğer tuzlu olmasını isterseniz için peynir koyabilirsiniz. Bu önemli bilgileri de verdik. Tarifimize başlayabiliriz.

Mısır unlu kek nasıl yapılır?

  1. Öncelikle çırpma kabına yumurtalar ile şeker alınır. Bunlar bir güzel çırpılır. Yumurta köpük köpük olursa kek iyi kabarız. Mısır unu ağır zaten keki kabartmak zor.
  2. Bunun üzerine süt ve yağ gibi sıvı karışımlar eklenir. Oda sıcaklığında beklemiş baya bir gevşemiş olan tereyağını da sıvıyağa karıştırıp ekleyebilirsiniz burada.
  3. Rendelenmiş limon ile portakal kabuklarını karışıma ekleyin.
  4. En son mısır unu ile kabartma tozunu da ekleyin. Tüm malzemeleri bir kaşık yardımı ile karıştırın.
  5. Bir fırın tepsisini veya kek kalıbını yağlayıp hafif de unlayın.
  6. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında fansız olarak kırk dakika kadar pişirin.
  7. Sonra sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir