Değişik Kurabiye Tarifi,Çikolatalı Lokmalık Kurabiye Tarifi

Çayın yanına en çok yakışan şey kurabiyedir. Ister tatlı olsun ister tuzlu, ister bademli olsun ister cevizli ister hem bademli hem çikolatalı olsun! Değişik kurabiye tarifleri, ah bir olsa da dedirten cinsten kurabiyelerdir. Daha çay olmadan kokusu ağız sulandırır. Birbirinden yaratıcı ve lezzetli kurabiye tariflerinde bugün hem bademli hem de eritilmiş çikolata soslu, müthiş bir kurabiye tarifi ile karşınızdayız. Bu kurabiyeyi, isterseniz bitter çikolata sosu ile isterseniz de sütlü çikolata sosu ile hazırlayabilirsiniz. Bu tarifin hazırlanmasında unutulmaması gereken konu, tereyağının direk kurabiye hamuruna eklenebilecek durumda olması, yani erimiş olması. Oda sıcaklığında uzun süre bekletirseniz çok kolay bu kıvama gelir. Ayrıca bu kurabiyelerin en önemli özelliği çok küçük olmaları, yani lokmalık olmaları. Bu leziz kurabiyeleri ister çayla isterseniz de kahve ile ikram edebilirsiniz. Oda sıcaklığında malzemelerimiz beklemeye başladı sanırım, biz de tarife geçelim o zaman.

Çikolatalı lokmalık kurabiye nasıl yapılır?

  1. Oda sıcaklığına beklemiş ve yumuşamış terayağını yoğurma kabına alın.
  2. Üzerine pudra şekerini ve badem tozunu ilave edip karıştırın.
  3. Kakao, yumurta ve sütü de ekleyip karıştırın. Isterseniz bu tarifte tereyağı kullanmayabilirsiniz. Ancak tereyağı, unutmayın ki bütün kurabiye tariflerine eklendiğinde kurabiyeleri ağızda dağılan kıyır kıyır bir hale getirir. Ama siz daha az yağlı olsun, daha hafif olsun derseniz hiç yağ katmayabilirsiniz de.
  4. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra hamur haline getirin. Bu hamurun normal kurabiye hamuruna göre birazcık daha cıvık olması normaldir. Ele yapışmayan, kulak memesi kıvamında, şekil verilebilen bir hale geldiyse artık şekil verebilirsiniz.
  5. Kurabiye hamurunu fazla yoğurmamak, aslında hamur ile çok oynamamak gerekir. Tam olarak karıştırılmış, kıvamı gelmiş hamurlardan yapılan kurabiyeler daha lezzetli olur.
  6. Bir lokmalık büyüklükte aldığınız hamur parçalarını, içine yanmaz kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirin.
  7. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 15 dakika kadar pişirin.
  8. Sonrasında eritilmiş çikolataya batırarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir