Değişik Yemek Tarifleri, Kaşarlı Patates Güveç Tarifi

Ramazan akşamları özellikle değişik yemek tarifleri aranan, yarın akşama da başka bir şey yapsam denen zamanlardır. Sevdikleriniz ile yiyeceğiniz o güzel akşam yemeklerini önceden planlamaya başlarsınız. Kolay olsun ama aynı zamanda doyurucu olsun dediğinizde aklınıza gelebilecek ilk yemek patates yemeğidir. ülkemizin her yerinde bulunan aynı zamanda da oldukça ekonomik olan patatesi çok çeşitli yemek tarifinde kullanabilirsiniz. Biz bugün değişik yemek tarifleri kategorisinde sizin için kaşarlı patates güveç tarifi hazırladık. Buradaki patatesleri sarı olan şeker patatesten seçmek en önemli noktadır. Bunun dışında içine istediğiniz değişik malzemeyi koyarak kendi tarifinizi oluşturabileceğiniz yemekte karabiber ve tuz dışında pek baharat kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Hem pratik hem leziz bu güveç tarifine bakalım nasıl yapılıyormuş.

Kaşarlı patates güveç nasıl yapılır?

  1. Öncelikle patatesleri yıkayıp soyun. Sonra hepsini ortadan bire veya ikiye bölün. Patatesleri güveç yapmadan önce birazcık haşlayabilirsiniz, böylece fırında iyice pişmiş olurlar. Ancak haşlamasanız da fırında yine pişirebilirsiniz.
  2. Patatesleri küp küp doğrayın.
  3. Mantarları soyun yıkayın ve ortadan bir iki kez dikine kesip doğrayın.
  4. Beyaz peyniri ezin, üzerine sütü döküp karıştırın. Tereyağını eritin bu karışıma ekleyin.
  5. Patatesleri ve mantarları bu karışımla iyice karıştırın.
  6. Bir borcama patatesleri ve mantarları dizin. Önceden ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişirin.
  7. Fırından çıkarın ve üzerine rendelenmiş kaşar peynirlerini serpin. Sonra tekrar fırına verin bir 15 dakika daha pişirip fırından çıkarabilirsiniz.
  8. Sonra sıcak sıcak servis yapın afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir