Domates Çorbası Tarifi

Domates çorbası kış aylarında içimizi ısıtan sağlıklı olduğu kadar lezzetli olan bir çorbadır. Bu çorbanın sadece domatesle yapılan tariflerinin yanında, sadece salça ile yapılanları ve hem domates hem de salça kullanılarak yapılan tarifleri vardır. Biz bugün bu tarifimizde hem salça hem de domates kullandık. Eğer siz çorbanızın çok domatesli olmasını istemiyorsanız malzeme sayısını azaltabilir ya da salçayı çıkarabilirsiniz. Harika bir domates çorbası hazırlamanın bir kaç püf noktası vardır. Bunlardan ilki su yerine et ya da tavuk suyu kullanmak. Vejeteryan değilseniz çorbanızı et ve tavuk suyu ile de yapabilirsiniz. Sıcak olarak ekleyeceğiniz bu sular çorbayı normal su ile yapılmış halinden daha lezzetli yapacaktır. Ayrıca kış mevsiminde bu çorbayı yaparken hormonlu domatesleri almayın. Onun yerine yazdan konserve haline getirdiğiniz ya da doğrayıp buluğa attığınız domatesleri kullanın. Domatesler ne kadar tatlıysa çorba da o kadar güzel olur. Öyleyse gelelim hazırlanışına.

Domates çorbası nasıl yapılır?

  1. Çorba tenceresine tereyağını koyun ve eritin. Sıvı yağı da üzerine ekleyin. Isterseniz burada zeytinyağı da kullanabilirsiniz ancak sıvı yağ ile karıştırıp kullanın.
  2. Tereyağı eridikten sonra üzerine 2 yemek kaşığı unu ekleyin. Sonrasında unu yağ ile kavurmaya başlayın. Un hafif sararana kadar kavurmaya devam edin.
  3. Aynı anda bir kenarda domatesleri rendeleyin. Tamamen suyu çıkıp incecik olacak şekilde rendeleyebilirsiniz.
  4. Rendelenmiş domateslerle salçayı una ekleyin. Hepsinin iyice homojen bir şekilde karışması için iyice karıştırın.
  5. Bu malzemeler karıştıktan sonra suyunu ekleyin. Suyun ılık olması gerekiyor. Eğer et suyu kullanıyorsanız bunun sıcak olması gerekiyor. Sıcak su ekliyorsanız da unun topaklanmamasına dikkat edin.
  6. Isterseniz burada suyu azaltıp biraz süt de koyabilirsiniz. Ancak içerisinde zaten un olduğu için biz bu tarifimizde süt kullanmadık.
  7. Kaynayana kadar düzenli olarak karıştırın. Kaynamaya başladıktan sonra da 15 dakika daha kaynatıp ocaktan alabilirsiniz.
  8. Dilerseniz içine nane de katabilirsiniz.
  9. Sıcak sıcak servis yapacağınız çorbanızın üzerine rendelenmiş kaşar harika olur. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir