Donut Tarifi

Amerikan filmleriyle hayatımıza giren bu leziz çörekleri yapmak için makineye falan ihtiyacınız yok. Pofidik olmasını sağlayan maya ile kızgın yağda kızarttığınızda tıpkı hazır aldıklarınız kadar güzel olacaklar. Içine koyduğunuz kremaya göre çok fazla çeşidi olan bu çöreği üzerine serptiğiniz malzemeler ile de adlandırabilirsiniz. Biz bu tarifimizde herhangi bir krema kullanmadan üzerine sadece pudra şekeri serperek oldukça sade bir donut yaptık. Harika bir donut yapmanın püf noktası ise hamurun mayalanmasını iyi kontrol etmek. Bu tarz hamurlara hem şeker hem tuz koyuyoruz. Şeker, maya ile temas ettiğinde fermantasyonu hızlandırırken tuz tamamen durdurur. Bu sebeple mayanın tüm hamur ile karışmasından önce tuz ile temas etmemesi gerekir. Güzel mayalandırılmış ve kabartılmış bir donut pofidik ve lezzetli de olacaktır. Her şey hazırsa hemen başlayalım yapımına.

Donut nasıl yapılır?

 1. Derin bir yoğurma kabına yaş mayayı koyun. Üzerine de birazcık şeker ve ılık suyu koyup karıştırın. Maya tamamen erisin.
 2. Maya eridikten sonra üzerine kalan şekeri, oda sıcaklığında yumuşatılmış tereyağını ve yoğurdu ekleyip hepsini karıştırın.
 3. Bu malzemelerin üzerine unu eleyerek ekleyin. Unu ekledikten sonra hamur haline getirin.
 4. Bu sırada tuzunu da koyabilirsiniz.
 5. Ele yapışmayacak kıvama geldiğinde üzerini kapatıp mayalanması için bırakın. Eğer üzerine tepsi örterseniz hamur kabarınca yapışacaktır. O yüzden burada nemli ve temiz bir bez kullanabilirsiniz.
 6. Yarım saat kırk dakika kadar mayalanan hamur hazırdır.
 7. Hamurdan birer beze alın ve unlu mutfak tezgahında merdane ile açın. Açtığınız bu hamurların çok ince olmamasına özen gösterin. Yaklaşık bir parmak kalınlığında olabilir.
 8. Açtığınız hamurlardan kalıp ile ortası delik yuvarlak hamurlar çıkarın.
 9. Tüm hamur bitene kadar aynı şekilde bezeler açıp kalıp ile donut hamurlarını çıkarın.
 10. Tüm hamur kızartılmak için hazır hale geldiğinde hepsini bir yarım saat kadar daha dinlendirin. Bu sırada üzerleri basılmış hamurlar yeniden kabaracaktır.
 11. Bu son dinlendirme işlemi de tamamlandıktan sonra sıra geldi hamurları kızartmaya.
 12. Derin bir kızartma kabına sıvı yağı koyun.
 13. Donut hamurlarını tek tek atarak kızartın. Ilk attığınız hamur kendini tam toparlamadan diğerini atmayın, yağın içinde yapışırlar.
 14. Kızartmış olduğunuz hamurları yağdan çıkarınca havlu kağıt serili bir serviz tabağına alın.
 15. Fazla yağını da aldıktan sonra tabaklara alabilirsiniz.
 16. En son, üzerlerine bir süzgeç yardımı ile pudra şekeri serptiğiniz ev yapımı donutlarınız hazır. Kahveyle de harika olur. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir