Elma sirkesi nasıl yapılır?

Ev yapımı elma sirkesinin en önemli püf noktası hangi elmaları kullandığınız. Amasya elması dediğimiz dışı kırmızı içi beyaz elmalar sirke için pek uygun değildir. Çünkü amasya elmaları çok sulu olmaz. Bizim burda kullanacağımız elmalar dışı kıpkırmızı içi sulu kocaman elmalar olmalıdır. Ayrıca elmaların organik yetiştirilmiş ve hormonsuz olması yapacağınız tüm sirkelerin de organik ve sağlıklı olmasını sağlar. Ev yapımı doğal sirkenizi; cilt temizliğinden zayıflama ürünü olarak içmeye ,salatalık malzemelerin suyuna koyarak içindeki bakterileri öldürmekten saçlarınız parlak olsun diye banyoda son durulama suyuna koymaya kadar çok çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Olduktan sonra buzdolabında saklamanız gereken sirkenin kullanım ömrü çok uzundur. O zaman bakalım bu elma sirkesi nasıl yapılırmış?

Hazırlanışı

 1. Elmaları soymadan kullanmaya çalışın ve elmaları yıkadıktan bir gün sonra kullanmaya özen gösterin. Yıkadıktan sonra bir havlu kağıda sarıp bir gün bekletebilirsiniz.
 2. Farklı bir tarif olarak da elmaların sadece kabuklarını ve çekirdeklerini kullanabilirsiniz. Kalın kalın soyduğunuz elma kabuklarını çekirdekleri ile birlikte aynı yöntemle sirke yapımında kullanabilirsiniz.
 3. Elmaları kabuklarını soymadan kesin ve çekirdeklerini çıkarın.
 4. Temiz ve cam bir kavanoza bu elma dilimlerini koyun. Kabuklar ve çekirdekler kullanıyorsanız onları koyun ikisi de aynı şekilde yapılıyor.
 5. Içme suyunun tamamını üzerine ekleyin. Kavanozun tamamen dolmaması lazım üzerinde birazcık boşluk kalmış olmasından emin olun.
 6. 3 yemek kaşığı balı da üzerine ekleyin.
 7. Kavanozun üzerine temiz bir tülbent gerin ve hava almayacak şekilde bant ya da benzer bir malzeme ile sabitleyin.
 8. Bu kavanozu güneş almayan karanlık bir yere koyun. Yaklaşık bir buçuk ay boyunca burada kalacak.
 9. Bu süreç içinde zaman zaman sirkeyi tahta kaşıkla karıştırıp sonrasında üzerini yine sıkıca örtün.
 10. Hazırladığınız karışımın içindeki elmalar çürümeye sirke gibi kokmaya başladığında bilin ki olmuştur. Bundan sonra sirkeyi hazırlamanın son aşamasına gelmiş oluyorsunuz.
 11. Sonrasında bunu ince bir süzgeçle süzün. Başka bir kavanoz ya da cam şişye alın.
 12. Bunun içine kalan bir yemek kaşığı balı da ekleyip karıştırın. Bunun yerine içine bir kaç nohut ve tuz atarak da sirkenizi kurabilirsiniz.
 13. Yaklaşık 40 gün sonra sirkeniz kullanılmaya hazır hale gelecektir. Üzerinde oluşan beyaz ve şeffaf şeyi aldıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir