Elmalı Pasta Tarifi

Elmalı pasta tarifi kurabiyelerden farklı olarak daha fazla yağ ve şeker içerir. Kurabiye tariflerinde bol bol kullandığımız nişastalar ise pasta tariflerinde yer almaz. Bu pastayı hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir kaç küçük nokta vardır. Yoğurt gibi margarin gibi kullanacağınız malzemelerin oda sıcaklığında beklemiş olması gerekiyor. Mesela pastayı öğleden sonra yapacaksanız malzemeleri sabahtan dolaptan çıkarmış olmanız yeterlidir. Herhangi bir pasta ya da kek yaparken kullandığınız yumurtaların buzdolabından yeni çıkmış ve soğuk olmamasına dikkat etmek gerekir. Bol şekerli bol karıştırmalı leziz tarifimizde bakalım daha neler varmış?

Elmalı pasta nasıl yapılır?

 1. Yumurta ile pudra şekerini bir kapta karıştırın. Pürüzsüz bir hamur elde etmek için pudra şekeri kullanıyoruz.
 2. Bunun üzerine yoğurtla birlikte oda sıcaklığında beklemiş ve bir hamura eklenebilir hale gelmiş margarini ekleyin.
 3. Unu ve kabartma tozu ile vanilyayı da ekledikten sonra tüm malzemeleri karıştırın. Hepsi tamamen birleşene ve pürüzsüz bir hamur olana kadar karıştırmaya devam edin.
 4. Pasta hamurunu hazırladıktan sonra buzdolabında 10-15 dakika kadar dinlendirin.
 5. Hamur dinlenirken siz iç malzemesini hazırlayabilirsiniz.
 6. Içi için elmaları rendenin küçük kısmı ile rendeleyin. Sonra şeker ve tarçın ile birlikte bir tavada pişirin. Elmalar tamamen suyunu çekene kadar kavurmaya devam edebilirsiniz.
 7. Bu arada hamur hazır olmuş olur. Hamuru buzdolabından çıkarın. Küçük bir parçayı kenara ayırdıktan sonra kalanı bir merdane ile çok ince olmayacak şekilde açın. Fırın kabına yerleştirin.
 8. Hazırlamış olduğunuz iç malzemeyi bu hamurun üzerine iyice yayın.
 9. Diğer yanda hamurdan ayırmış olduğunuz parçaları elinizle bastırarak yassı ve uzun şeritler haline getirin.
 10. Bu uzun şeritleri de pastanın üzerine kare kare olacak şekilde yerleştirin.
 11. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında pastayı yarım saat kadar pişirin.
 12. Üzerleri kızarınca fırında alabileceğiniz pastayı biraz dinlendirin. Ilıdığında üzerine pudra şekeri serperek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir