Erişte Tarifi

Anadolunun geleneksel yemek tariflerinin hemen hemen hepsine bulunur, erişte! Evimizde kendi ellerimizle yapıp sonrasında mercimek pilavlarına, bulgur pilavlarına, mercimek çorbalarına katabileceğimiz ev yapımı erişte tarifi oldukça kolaydır. Zaman içerisinde gelişen teknoloji her şeyi elimizden aldığı için kendi ev yapımı eriştelerimizi de aldı, yerine sadece un ve sudan yapılan makarnaları verdi. Erişte veya ev yapımı makarla, elle kesilen içinde katkı maddesi olmadığı için bir kaç ay kuru yerde saklanabilen, içinde yumurta olduğu için gayet sağlılkı ve doyurucu bir kuru besindir. Ramazan aylarında sahur sofralarını pratik, sağlıklı ve doyurucu misafiridir. Erişte yaparkan, içine yeterince yumurta katmayı unutmayın. Ayrıca hamurun kıvamını tutturmak için biraz süt de ekleyebilirsiniz. Bu tarifte, baklavalık tam undan kullanırsanız daha lezzetli olur. Ev yapımı erişte tarifimize başlıyoruz.

Erişte nasıl yapılır?

  1. Temiz bir zemine unu eleyin. Orta kısmını açıp buraya yumurtasını kırın. Tuzunu ekleyin.
  2. Sonra hamuru güzelce yoğurmaya başlayın. Hemen akabinde zeytinyağını da ekleyin. Isterseniz burada süt de ekleyebilirsiniz.
  3. Hamur biraz katı bir kıvamda olmalıdır. Katı hamurdan bezeler alın. Bunları yuvarlayın.
  4. Sonra temiz bir zemin üzerine yeterince kalınlıkta açın. Açtığınız erişte hamurlarını tek tek kesin. Kalınlığı ve uzunluğu size bağlıdır.
  5. Kestiğiniz eriştelerin birbirine yapışmasını engellemek için kesilenleri hafif unlayın.
  6. Temiz ve kuru bir kap içerisinde uzun süre saklayabilirsiniz. Karton kutu da olabilir. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir