Etsiz Çiğ Köfte Tarifi

Etsiz çiğ köfte, pişmemiş etin kendi kendi kolayca bakteri üretebileceği göz önüne alarak ortaya çıkarılmış bit köfte türüdür. Bu çiğköftenin en garip yanı ise tadının normal çiğköfteden neredeyse hiç bir şekilde ayrıştırılamayacak olmasıdır. Hem leziz olması hem de içerisinde et bulunmadığı için buzdolabında üç dört güne kadar saklanabiliyor olması mükemmeldir. Etsiz çiğköfte tarifi hazırlamanın püf noktası ise malzemelerin tam ölçüde kullanırak yapılmasıdır. Ayrıca bir çok yerde daha hızlı hazırlayabilmek için bulgurun üzerine direk sıcak su dökerler. Bu bulguru şişirir köfteyi sulu yapar. Bizim tavsiyemiz bulgura direk sıcak su dökmek yerine onu acı biber ile yoğurarak yumuşatın. Bunu tam olarak nasıl yapacaksınız gelin bakalım

Etsiz çiğ köfte nasıl yapılır?

  1. Ince bulguru yoğurmak için yoğurma kabına alın. Bu kap tepsi gibi olmalı kenarları yüksek olmamalıdır.
  2. Bulgurun üzerine salçayı koyun ve acı biberler ile tuzu ekleyip yoğurmaya başlayın. Uzunca bir süre yoğurduktan sonra bulgurun yumuşamaya başladığını göreceksiniz. Iyice yumuşak olsun isterseniz üzerine birazcık sıcak su ekleyerek kabartabilirsiniz.
  3. Soğanları ve sarımsakları rendeleyin. Diğer tüm malzemeler ile birlikte köfte hamuruna ekleyin. Köfte hamurunu yoğurmaya devam edin. Aralıklı olarak toplamda iki üç saat kadar köfteyi yoğurmuş olmanız gerekir.
  4. Eğer kıvam konusunda sıkıntı yaşıyorsanız içine çok az margarin ekleyebilirsiniz. Kıvamı olduğunda elinizi sıvıyağa batırarak köftelere şekil verin tepsiye dizin. Marul ve limon ile servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir