Ev Baklavası Tarifi

Ev baklavası tarifi herkesin yapabileceği bir tarif değil maalesef. Bu tarifin kolay versiyonları da var ancak biz becerikli ev hanımlarının bayram baklavalarını kendileri yapmalarına yardım etmek istedik. Ev baklavası yapımında en önemli püf noktası, hamurların açılmasıdır. Bol bol nişasta kullanılarak açılan hamurlar ne kadar ince olursa baklavanız da ağızda dağılır, o kadar kipir kipir olur. Ayrıca soğuk baklava ve sıcak şerbet ikilisine de dikkat etmek gerekir. Baklavayı yemeden bir gün önce şerbetini dökerseniz baklava şerbeti iyice çeker ve içine alır. Bu bilgiler ışığında gelelim baklavanın yapılışına.

Ev baklavası nasıl yapılır?

 1. Hamurunu hazırlamak için ilk olarak sütü, sıvı yağı, yumurtaları, sirkeyi, limon suyunu ve tuzu karıştırma kabına koyun.
 2. Üzerine elenmiş unu azar azar ekleyerek karıştırın. Ele yapışmayan bir hamur haline gelene kadar yoğurun. Hamur kıvama geldikten sonra hamurun üzerini örtün ve 45 dakika kadar dinlendirin.
 3. Hamur dinlenince hamurdan yumruk büyüklüğünde bir beze alın ve kenara koyun.
 4. Kalan hamuru avuç içi büyüklüğünde bezeler olacak şekilde ayırın. Kaç beze elde edebilirseniz edin.
 5. Bu bezelerden 10 tanesini sırası ile nişasta serperek açın. Çay tabağı büyüklüğünde açabilirsiniz. Açtığınız bezeleri üst üste yerleştirin.
 6. Hamurların hepsini üst üste koyup kenarlarıdan bastırarak açın. Hepsinin aynı büyüklükte olmasına özen gösterin. Hamurları açarken aralarına bol bol nişasta serperseniz hamurlarınız daha kıtır kıtır olur.
 7. Birlikte açtığınız hamurları bir tepsiye yerleştirin. Üzerine dövülmüş cevizlerden bol bol serpin.
 8. Hamurun geri kalanını aynı şeklide onlu bezeler halinde önce tek tek sonra hep beraber açıp tepsiye yerleştirin. Her bir onlu grup bir baklava katmanı oluşturur.
 9. Tüm hamurları yerleştirdikten sonra en başta ayırdığınız bezeyi nişasta ile incecik açıp tepsiye yerleştirin.
 10. Sonrasında dilediğiniz şekilde hamuru kesin.
 11. Tereyağında sıvıyağı kızdırın ve hamurun her yerine gezdirin.
 12. 100 derecede önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişirin.
 13. Hamur pişerken derin bir tencereye suyu ve şekeri koyun. Kaynamaya başladığında içine limon suyunu ekleyin ve yaklaşık 20 dakika kaynatın.
 14. Hamur fırından çıkıp tamamen soğuduğunda şerbeti sıcağa yakın ılık olarak üzerine dökün.
 15. Bir gün bekletin ve ardından servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir