Ev Yapımı Biber Salçası Tarifi

Biber salçası, domates salçasının güzel ekürisi leziz ev yemeklerinin de kıymetli salçasıdır. Biber salçası, diğer salçalara göre daha yüksek fiyatlarla satılır çünkü kırmızı etli biberin kilosu pahalıdır. Ayrıca bu salça içerisinde salçayı çoğaltmak için farklı bir katkı maddesi kullanamayacağınız için sadece biber kullanmak zorundasınız. Doğal biber salçası olarak satılan bir çok salçanın gerçek biberden yapılmadığını anlamak oldukça kolay. Eğer zamanınız varsa ve kendi yiyeceklerinizi kendiniz yapmayı seviyorsanız ev yapımı biber salçası tarifi oldukça kolay. Sadece biraz takip etmek ve gerektiği yerlerde gerekli işlemleri yapmak lazım. En tazesinden en etlisinden kırmızı biberlerinizi aldıysanız tarife başlayabiliriz. Bu arada acı biber salçası yapmak isteyenler, aynı şekilde yarım kilo kırmızı acı biber alarak salçaya ekleyebilirler. Biz tatlı biber ile yaptık tarifimizi.

Biber salçası nasıl yapılır?

  1. Biz bu biber salçası tarifimizde klasik salça yapma yöntemini kullandık, isterseniz siz diğer yöntemleri de kullanabilirsiniz.
  2. Kırmızı biberleri yıkayın. Içinden tohumlarını çıkarın baş kısımlarını kesin. Tüm biberleri kocaman parçalar halinde doğrayın.
  3. Biberleri bir tencereye koyun içine de tuz ekin. Birazcık da sıcak su ekledikten sonra bunu yirmi dakika kadar haşlayın.
  4. Haşlanan biberleri süzün. Sonra kevgirden geçirin buna üşenirseniz el blendrını da kullanabilirsiniz.
  5. Sonra bu püre halindeki biberleri geniş yayvan tepsi veya tabaklara koyun. Üzerine biraz tuz ekin. Güneşe bırakın.
  6. Biberler güneş ışığı altında içindeki suyu kaybedecek. Size bir süre boyunca bunları günde bir kaç kez karıştırmak düşecek. Isterseniz biraz daha tuz ekleyebilirsiniz. Tuzlu salça daha uzun süre dayanır.
  7. Biberler tüm suyunu çektiğinde salça haline gelmiştir. Bu biber salçalarını temiz cam kavanozlara alarak saklayabilirsiniz. Kapağını açıp kullanmakta olduğunuz şalçanın üzerine biraz zeytinyağı gezdirirseniz kavanozdaki salça daha geç kötü olur.
  8. Sonrasında istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir