Ev Yapımı Domates Salçası Tarifi

Salça, ev yemeklerinin olmazsa olmazı. Kimine göre zeytinyağlı yemeklerin bile olmazsa olmazı. Soğanla kavrulduğunda ortaya çıkan o kavrulmuş salça kokusuna kim dayanabilir ki! Çocukluğunda ekmeğine salça sürüp yemeden büyümüş kimse var mıdır acaba? Bunca lezzetin temelini oluşturan domates salçaları maalesef hazır olanlarında en kötü domateslerden yapılıyor. Uzunca bir süre bozulmaması için içine konulan katkı maddeleri ve koruyuculardan bahsetmiyoruz bile, hepsi birer kanser sebebi. Kullandıkları domateslerin kalitesizliğini gizlemek için salçaları daha tatlı hale getirmeye çalışan salça markaları bile var, bir salçanın içerisinde şekerin glikozun işi ne? Siz en iyisi kendi salçanızı kendiniz yapın. Yazın sonlarına doğru salçalık domatesler oldukça ucuzlamış oluyor. Sadece kuruturken biraz zaman alacak olan ev yapımı domates salçası tarifi, en kolay tariflerden bir tanesidir. Eğer kurutacak zamanım yok diyorsanız bu tarifi tencerede pişirerek de yapabilirsiniz ama en iyi yol kurutmaktır unutmayın.

Domates salçası nasıl yapılır?

  1. Domatesleri güzelce yıkayın. Biraz küçük hafif uzun şekilli salçalık domateslerin yeşil yaprak kısımlarını alıp domatesleri bir ikiye bölüp bir tencereye atın.
  2. Domateslerin üzerine de biraz kaya tuzu ekleyip kapağını kapatın. Domatesleri iyice yumuşaması için bir kaç gün bu şekilde bekletin.
  3. Bir kaç gün sonra domatesler parçalanmış olacaktır. Kabuk ve çekirdek kısımlarını ayırmak için ince telli bir süzgeçten geçirin. Eğer salçanız tamamen pürüzsüz olsun istiyorsanız süzgeçten geçirdiğiniz domatesleri bir de temiz bir tülbentten geçirebilirsiniz yoksa bu hali ile de kullanabilirsiniz.
  4. Telden veya tülbentten geçirilen domatesler iyice püre haline gelmiştir. Bu domatesleri birer yayvan tepsi veya tabaklara koyun. Üzerini dümdüz yapın.
  5. Içine biraz tuz ekip güneşin altında kuruması için bırakın. Domatesler suyunu tamamen çekene kadar zaman zaman karıştırarak bir kaç gün güneşin altında bırakın.
  6. Yeterince tuzlu ise daha fazla tuz katmadan cam kavanozlara boşaltın. Üzerine bir miktar zeytinyağı gezdirip kavanozun kapağını sıkıca kapatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir