Ev Yapımı Mantı Tarifi

Mantı, yöresine göre çeşitli özellikler gösteren hemen hemen her yörede bir çeşidi olan muazzam bir yemektir. Temel malzemesinin un olması yani hamur olması doyurucu bir etki yapar. Kayseri mantısı minik minik yapılır neredeyse ellerinizin ucu ile hazırlanırken üçgen muskalar gibi hazırlanan Sinop mantısı farklıdır. Trabzon mantısı, çerkez mantısı derken onlarca çeşitte mantı vardır. Biz bugünkü tarifimizde klasik ev mantısı tarifi veriyoruz. Bu mantıda hamurları fırınlamak, kızartmak gibi detaylar yok. Hamurları hazırlayıp mantılara şekil verip direk haşlıyoruz. Hazır mantının pişirme yönteminin aynısını burada da uyguluyoruz. Sevdiğiniz baharatlar ile tüketebileceğiniz bu yemeği yapmanın püf noktasında hamurun kıvamını iyi ayarlamak vardır. Eğer hamuru cıvık yaparsanız şekil veremezsiniz eğer çok katı yaparsanız bu sefer de mantılarınızı kapatamazsınız, hamurlar suya girince hemen açılır. Bu sebeple hamurun kıvamını ayarlamaya ekstra dikkat edin. Elenmiş unumuzu bir kenara koyup malzemeleri hazırladıysak başlayalım.

Mantı nasıl yapılır?

 1. Elenmiş unu derin bir yoğurma kabına alın. Üzerine su ve yumurtayı ekleyip iyice yoğurun. Unun yumurtayı tamamen homojen bir şekilde içine almasına özen gösterin.
 2. Sonrasında hamuru biraz daha yoğurup üzerini bir bezle kapatıp dinlenmeye alın.
 3. 10 dakika dinlendikten sonra hamur hazır hale gelecektir.
 4. Soğanları soyun. Yıkadıktan sonra rendenin ince kısmı ile ince ince rendeleyin. Mantının içini hazırlamak için rendelenmiş soğanları bir kaba koyun. Kıyma ve baharatları ekledikten sonra tıpkı köfte yoğururmuş gibi tüm malzemeyi karıştırın.
 5. Bu arada hamur yeterince dinlenmiş olur.
 6. Hamurdan bezeler alın ve çok ince olmayacak şekilde açın. Bu hamurları da minik kareler halinde kesin.
 7. Bu minik karelerin ortalarına bir fiske mantının içinden koyup mantıları her bir köşesinden tutarak kapatın. Tüm hamuru bitirdiğinizde pişirebilirsiniz.
 8. Bir tencereye su koyun, suyu kaynatın. Su kaynamaya başladıktan sonra içine birazcık tuz ve zeytinyağı ilave edin.
 9. Sonra içine mantıları atın ve kaynatmaya başlayın.
 10. Mantıların kaynamasının son zamanlarında tereyağında pul biber kızdırın.
 11. Pişen mantıları tabaklara alın üzerine sarımsaklı yoğurt ve kızartılmış pul biber dökün. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir