Ev Yapımı Pide Tarifi

Bizim milli yemeklerimizden olan pidemizi her yöre kendine has bazı özellikleri ön plana çıkararak yapar. Kimi kıymalı kıymasız tüm pideleri açık bir şekilde yapar kimi tüm pideleri aynı şekilde kapalı yapar. Kimi pidelerin üzerine yumurta sarısı sürer kimi böyle bir şey yapmaz. En güzelini yemek için bizi Konya yollarına kadar sürükleyebilecek bir potansiyeli olan bu harika lezzeti evde yapmak da mümkündür. Ev yapımı pide tarifi yapımı çok kolay ve pratik olan, akşama yemek misafiri olanlar için harika bir misafir yemeği tarifidir. Hatırlayanlar vardır belki, eskiden pide içi evde hazırlanır sonra pideciye götürülürdü. Sonra bu içler pide olur hazır eve gelirdi. Işte şimdi biz tam olarak bu şekilde aynı pidecide yapılmış gibi bir tadı olan pideleri evde hazırlayacağız. Hazırlık aşamasında önemli püf noktalarını da belirtmeden geçmeyeceğiz.

Pide nasıl yapılır?

  1. Öncelikle pidemizin hamurunu hazırlıyoruz. Normal mayalı hamur olaraktan ılık suyun içinde yarım paket mayayı eritiyoruz.
  2. Yoğurma kabına aldığımız unun ortasını tümsek olarak açıp erimiş mayayı içine katıyoruz. Sonrasında tuzunu ekleyip hamurunu güzelce yoğuruyoruz. Hamurun kabarması için de üzerini örtüp ılık bir yerde kırk dakika kadar dinlendirin.
  3. Hamur dinlenirken siz de içini hazırlayabilirsiniz. Soğanı incecik doğrayın.
  4. Bir tencerede tereyağını eritin soğanlarını içine atıp kavurun. Soğanlar pembeleşince içine kıymayı ekleyip kıymayı pişirin.
  5. Biberleri minicik minicik doğrayın, domatesleri de aynı şekilde. Sonra bunları da kıymalı harca ekleyip pişirin. Bu esnada tuzunu karabiberini ekleyin. Suyunu çektikten sonra ocaktan alıp soğumaya bırakabilrsiniz.
  6. Kıyılmış maydanozları da harca eklemeyi unutmayın.
  7. Hamur bu arada hazır olmuştur, hamurdan dilediğiniz büyüklükte parçalar alarak pide gibi uzunlamasına açın. Içine dinlenmiş ve soğumuş içten koyup kenarlarını kapatın.
  8. Içine yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirin. Sonra önceden 200 derecede ısıtılmış fırında 15-20 dakika pişirin.
  9. Fırından çıkardıktan sonra da üzerine birazcık tereyağı sürüp servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir