Ev Yapımı Şalgam Tarifi

Dürümlerin, çiğköftenin yanında olmazsa olmaz. Seveni çok sever sevmeyeni yanına uğramaz. Can alıcı rengi, keskin tadı ve kokusu ile kültürümüzün önemli parçalarından biri ola şalgamdan bahsediyoruz tabiki. Genelde bizi sadece şalgam olarak adlandırdığımız bu içecek şalgam suyudur. Siyah havuç ve turbun bir araya gelerek oluşturduğu bu muazzam tadı evlerimizde kendimiz de yapabilir, dilediğimiz kadar içebiliriz. Şalgam suyu hangi marka tarafından yapılıyor olursa olsun hemen hemen hepsinde koruyucu madde vardır. Çünkü bu kadar doğal bir şeyi şişeledikten sonra bir kaç dışında saklamak oldukça zordur. Bu yüzden de doğal sizin evde kendiniz yaptığınız dışında hepsinde katkı maddesi vardır. Pekir ev yapımı şalgam tarifi kolay  mıdır nasıldır? Aslında şalgam suyu biraz sirkeyi biraz da turşuyu andıran bir tarife sahiptir. Yani işin içinde serin ve güneş görmeyen bir yerde bekleme ve mayalanma durumu söz konusudur. Taze ve pırıl pırıl sebzeler ile hazırlayacağımız şalgam tarifi bakalım nasılmış?

Şalgam nasıl yapılır?

  1. Turşu bidonu içerisine suyu koyun. Bu suyun üzerine toz şeker, limon tuzu ve kaya tuzunu koyun. Sonra hepsi eriyene kadar karıştırın.
  2. Tüm tuz ve şeker eridikten sonra suyu hazır hale gelir.
  3. Bir su bardağı ince temiz bir tülbentin içine koyun. Tülbenti top gibi yapıp ağzını bağlayın. Sonrasında turşu bidonun içine sarkıtın. Ama tamamen atmayın suyun içinde olsun.
  4. Havuçları güzelce yıkayın ve kabuklarını soyun. Sonrasında bunları uzun uzun dilimleyin.
  5. Pancar turbununu da iyice yıkayıp kabuklarını soyun. Sonra büyük parçalar halinde kesin.
  6. Turbu ve havuçları turşu bidonuna atın. Iki günde bir açıp havalandırarak bu karışımı 15 gün bekletin. Sonrasında şalgam suyunuz hazır, afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir