Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve, son zamanların yükselen kahve trendleri arasında kendine genişçe yer buluyor. Evde kahve yapmak bizim için cezvede türk kahvesi pişirmekten öte gidemezken günümüz modern dünyasında neredeyse artık herkes kendi evinde filtre kahve yapar hale geldi. Sabahları işe gitmeden haftasonları işten çıktıktan sonra sıcak sıcak içmeye bayıldığımız bu filtre kahve nasıl yapılır? Evde filtre kahve yapmak için ya french press dediğimiz kahveyi tıpkı çay gibi demleyen mekanizmaya ihtiyacımız vardır. Eğer makine kahvesi yapmak istiyorsanız eve bir filtre kahve makinesi almak gerekecektir.

Filtre kahve nasıl yapılır?

  1. Bu yazımızda size hem makine kahvesi yapmayı hem de french press ile filtre ahve yapmayı anlatacağız. Bildiğiniz gibi her ikisi de kendine has özellikleri ile güzel kahveler yapmaya yarar. Kahve makinesi ile filtre kahve yapmak diğerinden daha kolaydır aslında. Ancak french press ile kahve yapmak biraz daha fazla zaman ister.
  2. French press ile kahve yapmak için kaç bardaklık kahve yapmak istiyorsanız ona göre içme suyuna ihtiyacınız var. Suyu kaynatın. Sonrasında french press e kaç bardak kahve yapmak istiyorsanız her bardak için iki tatlı kaşığı olarak şekilde kahve koyun.
  3. Bu kahvenin üzerine bir iki parmalık sıcak su ekleyin sonra bu kahveyi metal olmayan bir kaşıkla karıştırın. Birazcık bekleyin.
  4. Sonrasında kalan suyu üzerine döküp yine metal olmayan bir kaşık ile karıştırın. Sonra üzerine pres kısmını kapatın ama indirmeyin.
  5. 4-5 dakika bekledikten sonra press kısmını indirerek servis yapablirsiniz.
  6. Filtre kahve makinesi ile kahve yapmak için ise, makinenin haznesine kaç bardaklık kahve yapmak istiyorsanız suyu koyun. Sonra kahve koyma kısmına filtreyi yerleştirip için üzerine kahveyi koyun tuşuna basın. Beş dakika içinde kahveniz hazır olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir