Fincanda Kek Tarifi

Özel günler için hazırlanan kek tariflerinin en pratik ve orijinal tariflerinden biri, fincanda kek tarifi! Hem ocakta kaynayan su içerisinde bir nevi benmari usülü pişirebileceğiniz hem de mikrodalga fırında hemen iki üç dakika içerisinde pişirebileceğiniz bu kek tarifi ani misafileri etkilemek için hazırlamış müthiş bir tariftir. Isterseniz çikolatalı, isterseniz meyveli, isterseniz bademli cevizli yapabileceğiniz bu keki biz kakaolu ve damla çikolatalı yaptık. Içerisine ekleyeceğiniz değişik tariflerle çeşitlendirebilir kendi tarifinizi kendiniz yaratabilirsiniz. Fincanda kek tarifinde dikkat etmeniz gereken keki pişirme süresi ve yöntemidir. Mikrodalga fırında pişirirseniz kısa sürede pişeceğini bilmeli ona göre dikkatli olmalısınız. Veya ocakta pişiriyorsanız fincana su kaçmaması için az miktarda kaynayan su olmasına dikkat etmelisiniz. Isterseniz kahve fincanında isterseniz büyük çay fincanında bu keklerinizi pişirebilirsiniz. Fincak kek tarifi denince akla genelde orta boy neskafe fincanları gelir ama siz normal türk kahvesi fincanı da kullanabilirsiniz.

Fincanda kek nasıl yapılır?

  1. Kek çırpma kabına toz şekeri koyun ve üzerine yumurtaları kırın. Mikserin en yüksek devrinde yumurtalar bembeyaz olana kadar şeker ile birlikte çırpın.
  2. Şeker ve yumurtalar krema kıvamına gelince üzerine sıvıyağı ve sütü ekleyip karıştırın.
  3. Kakao ve damla çikolataları kek hamuruna ekledikten sonra üzerine unu eleyerek yavaş yavaş ekleyin. Sonra kabartma tozunu da ekleyeceksiniz.
  4. Unu ekledikten sonra hamuru kaşıkla karıştırabilirsiniz. Keki soslu yapmak isterseniz kek hamurundan bir miktar ayırıp bunu en son kek üzerine dökebilirsiniz. Yalnız hamurdan kabartma tozunu eklemeden önce ayırmayı unutmayın.
  5. Kekleri koyacağınız fincanları güzelce yağlayın.
  6. Sonra bir tencerenin içine kek fincanlarını da koyunca içine girmeyecek kadar su koyun. Su kaynamaya başlayınca içine kek hamurlu fincanları yerleştirin.
  7. Tencere kapağına buharı akmasın diye bir örtü koyduktan sonra kekleri pişirmeye başlayın. Kekler pişine kadar tencerenin kapağını açmayın.
  8. Kekler 15-20 dakika içinde pişecektir. Sonrasında bir miktar kapağını açmadan dinlendirin.
  9. Dinlendikten sonra isterseniz fincanlarla isterseniz fincanlardan çıkararak servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir